Nemůže se zároveň vysvléci z kůže vydavatele poetického časopisu, který od roku 1964 do počátku 70. let, než byl zadušen počínající „normalizací“, nabízel nespočet zážitků a inspirace nejen autorům Divokého vína.

Milovníkům příběhů bych doporučil předcházející svazek Čtyřúhelník, v němž autor veden vidinou spojení svých tří témat sledoval s vytříbeným vkusem osudy mladé ženy, která nešťastným způsobem otěhotněla a rozhoduje se zanechat ještě se nenarodivší dítě právě v babyboxu.

Propojení života pomalu stárnoucího chovatele koní i postav v jeho blízkosti, které jsou s hlavní hrdinkou spojeny, je dominantnější a působivější. Třetí svazek „Hessových“ prozaicky pojatých pamětí dává připomenout první knihu Balady o koních a romance o holkách, v které se zaměřil na zpověď muže starajícího se o koně, vlastní děti i jejich maminky.

Je vidět, že spojení reálných událostí s fabulovanými příběhy má omezení, jež je těžké v literárním textu překonat. Chystané čtvrté pokračování projektu ukáže, nakolik se to může podařit.

Celkové hodnocení: 65 %