Hrdinkou této komedie je totiž bývalá slavná atletka, která v rozhlasovém studiu rekapituluje svůj život plný komických, trapných i bolestných protikladů. Autor nezapíral, že ho reálné postavy ovlivnily, ale odmítl, že by šlo o neautorizovanou biografii jedné atletky. "Je více o nás," uvedl k textu, který si někteří spojili s Helenou Fibingerovou.

"Šlo mi víc o to, abych vytvořil příběh obojživelné české dominy, symbol toho, co je na Češích křupanské a zoufalé, ale i neodolatelné a vlastně životné. Směs kýče a podivného smutku tohohle plebejského národa - i s jeho trumfem v podobě smyslu pro humor," uvedl k textu, který obsahuje i téma státem řízeného dopingu, který sportovcům poškodil zdraví. "Do tohoto ďábelského bolševického projektu byla zapojena i spousta lékařů, kteří tak prohráli zápas se svým svědomím a přísahou. O tom je hra Koule víc než o čemkoliv jiném," zdůraznil Drábek.

Dvě hlavní role - atletku Milenu a Moderátora - ztvárnili Pavla Tomicová a Jan Vondráček. O tom, že se jim to podařilo, svědčí i jejich umístění v rozhlasové anketě Neviditelný herec za rok 2011. Koule se v ní stala nejoblíbenějším pořadem roku. Inscenaci nastudoval režisér Aleš Vrzák jako první příspěvek do cyklu tuctu původních rozhlasových her.

Drábek vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor filmová a divadelní věda. Už v době univerzitních studií založil s Darkem Králem divadelní Studio Hořící žirafy. Pracoval pak jako dramaturg činohry Moravského divadla v Olomouci a vedl alternativní scénu Hořící dům. Jako autor a režisér působil v pražském divadle Minor a spolupracoval s řadou dalších scén. Nyní je uměleckým šéfem Klicperova divadla v Hradci Králové. Na kontě má ceny ze soutěže Alfréda Radoka, za svůj rozhlasový debut Vykřičené domy získal v roce 2008 Cenu Prix Bohemia Radio.

Ochrana osobnosti?

"Hra Koule nám způsobila nejeden problém. Dokonce kroužila v mé kanceláři a málem mě trefila," poznamenal při vyhlašování výsledků ankety v říjnu generální ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan. Drábek tehdy uvedl, že se po celý rok touto kauzou dobře bavil.

Hra se vysílala v lednu. Bývalé atletky Helena Fibingerová a Jarmila Kratochvílová pak po Českém rozhlase požadovaly finanční kompenzaci, protože prý byla porušena práva na ochranu osobnosti. Hlavní postavou je bývalá koulařka Milena, která vykazuje podobné rysy s Fibingerovou. Podobně jako ona vlastní pekárnu a zasedá v Radě České televize. Objevuje se v ní i světová rekordmanka Radmila, obě jsou obviňovány z dopinku.