"Občané nám sdělili, že ve čtvrtek bylo ze zámku odvezeno pět pláten. Někteří mají prý videozáběry toho, že restaurátoři s díly nakládali nešetrně. Protože jde o kulturní památku, budeme o věci informovat NPÚ s tím, aby to prověřila," řekl Třetina.

Bližší informace k dění na zámku nemá. Hovoří se ale o tom, že město dnes potají opustí dalších pět pláten. Galeristé prý používají k převozu nevhodná nákladní auta. Hovoří se také o tom, že výtvarná díla nejsou umístěna v řádných přepravních bednách.

Stěhováním v utajení se pražští galeristé patrně chtějí vyhnout střetům s odpůrci přesunu díla z Moravy do Prahy. Zámek je majetkem slovenské společnosti Incheba. Do prostor, kde byla epopej přes půl století umístěna, mají kromě majitele objektu přístup jen pracovníci pražské galerie. Ta má část zámku v pronájmu.

"Na zámku pracují restaurátoři a připravuje se transport," řekl ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka. Na přímou otázku, zda už byla některá plátna ze zámku odvezena, ale odmítl odpovědět. Galerie hodlá informovat až ve chvíli, kdy budou všechna díla ve Veletržním paláci v Praze. "Do té doby nebudeme žádné termíny sdělovat," doplnil.

Do Krumlova byly převezeny až po válce

Slovanskou epopej tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů a Moravanů. Mucha obrazy daroval Praze. Po druhé světové válce byly značně poškozené převezeny do Krumlova, zrestaurovány a pak vystaveny.

Kvůli stěhování Slovanské epopeje do Prahy vznikly loni mezi ní a Moravským Krumlovem spory. Petici proti přesunu podepsalo bezmála 3000 lidí. Odpůrci stěhování upozorňují na to, že Mucha si přál pro epopej vybudování speciálního pavilonu, který Praha nepostavila. Podle odpůrců má dost mimořádných památek a další nepotřebuje. Odvoz epopeje z Krumlova podle nich město značně poškodí.

Krumlovská radnice připravuje rekonstrukci zámku tak, aby se do něj mohla epopej v budoucnu vrátit. Jak bude ale s dílem naloženo, je nejisté. Z 20 obrazů bylo pět už před několika měsíci odvezeno do Prahy a vystaveno. Zájem o ně byl malý.

Nyní chtějí galeristé odvézt zbytek a dílo na dva roky vystavit ve Veletržním paláci. Odpůrci stěhování uspořádali v uplynulých dnech pochod z Moravského Krumlova do Prahy, kde vedení města předali svoji petici. Pražské zastupitelstvo ale jejich požadavky odmítlo projednat.. Pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD) zastupitelům i zástupcům Krumlova řekl, že epopej se za dva roky může na Moravu vrátit. Podmínkou je ale podle něj to, že krumlovský zámek, který nyní patří mezi nejohroženější památky, bude do té doby opraven. Krumlovští tomu ale nevěří.