O prodeji v sobotu informoval server iDnes. Vondráčková a Michal jsou přesvědčeni, že je česká justice i policie poškodily. Až na výjimky se nedomohli peněz, kvůli kterým zpěvačka vedla už řadu soudních sporů. Většinou s vydavatelstvími bulvárních deníků. Škody vyčíslili na 14,5 miliónu Kč bez úroků.

Agenturu koupila společnost Waterfall agency LLC, kterou Smith kvůli transakci založil. "Společnost Waterfall agency LLC je nyní fakticky stoprocentním vlastníkem podílu Agentury MM Praha. De lege se tak stane, když to v Česku zapíše obchodní soud," řekl serveru Martin Michal. Ten také stojí na základě rozhodnutí amerického vlastníka v čele českého vedení společnosti Waterfall agency LLC.

Podle něj to pro zastupování Heleny Vondráčkové neznamená prakticky žádnou změnu. Ta ale nastane při vymáhání ušlé tržby za vystoupení, která se neuskutečnila v důsledku odlivu sponzorů. Podle Michala zatím Smithovi pohledávka nebyla postoupena. Čeká se totiž na rozhodnutí Ústavního soudu. "Ústavní stížnost již byla podána," řekla právnička Vondráčkové Jana Gavlasová.

"V okamžiku, kdy rozhodne Ústavní soud a dá paní Vondráčkové za pravdu, pohledávka se převádět nebude a ze zahraničí nebude na Českou republiku kvůli této pohledávce žádný tlak. V případě, že tuto ústavní stížnost soud zamítne, bude prodána do Ameriky a podle newyorské úmluvy bude vyvolaná arbitráž," popsal Michal. Newyorskou úmluvu o vzájemné vykonatelnosti rozhodčích nálezů nedávno v zahraničí využila firma Diag Human, která s ČR vede arbitráž kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou.

"Do současné doby jsme zatím bohužel nezaznamenali jediné vstřícné gesto a tato naprosto neúnosná situace pokračuje dál. Český stát má jedinečnou příležitost peníze, o které může přijít, vymáhat po lidech, kteří to způsobili. Jsou známa jak jména policistů, tak státních zástupců, kteří jednali zcela úmyslně chybně a v rozporu se zákony," dodal Michal.