Mr. Loco: Na Balkáně

Mr. Loco je hlavní postava stejnojmenného projektu. Z poloviny je Bulhar, z poloviny Čech, což charakterizuje i jeho album. K dvěma mateřským jazykům na něm přidal ještě španělštinu a nabídl kolekci tuctu skladeb, která je v určitém ohledu přínosem, celkově ale trochu skomírá na přílišnou pestrost. Kdyby Mr. Loco vsadil především na skladby ovoněné balkánským folklórem, bylo by to skvělé. On se ale trochu zbytečně pouští i do vod pop music, rocku, popu i country. Tam však není tak silný v kramflecích a navíc si tak řekl o tvůrčí nečitelnost.

Mr. Loco Records

 

Incubus: If Not Now, When?

Své sedmé album nahrála kalifornská rocková kapela Incubus ve studiích v Nashvillu a Los Angeles pod dohledem producenta Brandona O’Briena. Během své kariéry formace kráčela od tvrdého numetalového zvuku k čitelnějšímu a všeobecně přijatelnějšímu. Na aktuálním počinu v tomto pokračuje. Rozhodně to není extra tvrdá deska, je to spíš jednoduché a přehledné dílko, na němž skupina vytěžila ze svých minulých stylových zkušeností. Tato kolekce vyšla pět let po té předcházející, což je největší rozpětí mezi emisemi desek, které kapela ve své kariéře zaznamenala.

Epic Records/Sony Music

 

Yes: Fly From Here

Dlouhých deset let trvalo britské skupině Yes, než vydala své v pořadí jednadvacáté studiové album. Je to první studiová deska se zpěvákem Benoitem Davidem (též členem skupiny Mystery), který v roce 2008 nahradil dlouholetého frontmana Jona Andersona. Ta změna je na progresrockové nahrávce znát. Posluchač si nejprve musí zvyknout na nový ráz písniček. Nadto je patrné, že Yes již zřejmě všechno podstatné na hudební scéně řekli. Na novince se v lecčems opakují, místy jsou trochu bezradní a není divu, že světová kritika přijímá počin s rozpaky. V diskografii téhle kapely zůstanou nesporně na vyšších místech jiné desky.

Frontiers Records

 

Alkaline Trio: Damnesia

Punkrocková skupina z amerického Illinois se na již své osmé desce „zpronevěřila“ svému dosavadnímu zvuku a vrhla se na víceméně akustické hraní. Požádala fanoušky, aby vybrali své písničkové favority z jejího repertoáru a ty nejžádanější pak nahrála v neobvyklé unplugged verzi. Není to špatná nahrávka, zvláště vezmeme-li v úvahu, že rockoví muzikanti mají všeobecně pro akustické hraní jakýsi silný šestý smysl. Přítomny jsou i dvě nové písničky, konkrétně Olde English 8000 a I Remember A Rooftoop. Kapela letos oslavuje patnáct let existence.

Epitaph Records

 

Colbie Caillat: All Of You

Původně mělo třetí album americké zpěvačky Colbie Caillat vyjít už v březnu. Bylo ale odsunuto na začátek prázdnin. Na trh se dostává sbírka písniček, která navazuje na dvě předcházející vcelku úspěšně. Šestadvacetiletá Caillat, přezdívaná v hudebním světě Coco, ctí soft rock a jemné popové zpívání. Skladby pro nové album napsala s písničkáři, kteří jsou především ve Spojených státech velmi respektovaní. Vznikla kolekce, která si zaslouží pozornost. Do některých písniček se totiž posluchač dostane velmi pomalu. Jejich procítěnost a nenásilná melodičnost má ovšem schopnost ve výsledku velice zaujmout.

Universal Music