Některé písně, které se objevily nejdříve zčásti na internetu a pak na desce Michael, znechutily např. Williama ze skupiny Black Eyed Peas, dále řadu Michaelových příbuzných a také Quincyho Jonese, muzikanta a producenta, který stál za nejlepšími deskami Michaela Jacksona.

Sedmasedmdesátiletý Jones řekl před pár týdny v US Magazine, že nové písně v žádném případě neměly vyjít. Teddy Riley, který se podílel na třech kouscích z alba Michael, se rozčílil v rozhovoru pro britský list The Guardian a naznačil, že Jones do toho nemá co mluvit.

"Podívejte se, kolik mu je. Sotva vás slyší mluvit. Jak by sakra mohl slyšet Michaela?" rozohnil se producent.

Také dodal, že je zklamaný z toho, jak se k albu postavila Michaelova rodina. Jejich odtažitá reakce je obzvláště kuriózní proto, že právě příbuzní by měli dostat část peněz z prodeje desky.

V listopadu, když se objevily na internetu první ukázky z desky, vypukla ostrá diskuze o tom, zda a které písně jsou podvod a mají-li vůbec vycházet. Vydavatel Sony Music trval na pravosti, nicméně pochyby vyjádřili jak synovci Michaela Jacksona, tak jeho sestra LaToya a bratr Randy.

Album Michael vyšlo v pondělí 13. prosince. Producent Riley už předeslal, že budou vycházet i další neznámé nahrávky z archívu.