Michael Thomas: Do dna

Oceňovaný román Michaela Thoamse Do dna je o pádu a marném boji v životě uspět, o ranách osudu a četných překážkách způsobených nejen barvou pleti.

Román Do dna se odehrává v pouhých čtyřech dnech, během nichž musí hrdina zvládnout doslova sisyfovský úkol: sehnat dvanáct tisíc dolarů na nové bydlení a školné svých dětí. Dobu prostoupenou čirým zoufalstvím a beznadějí tráví bezcílnými toulkami po Brooklynu a vzpomínkami na svůj předchozí život.

Odeon, překlad Markéta Musilová, 448 str.,váz., 389 Kč

 

Jonathan Kellerman: Důkaz

Jonathan Kellerman představuje špičku mezi autory psychologických thrillerů. Na rozdíl od klasické detektivky neřeší výlučně problém, kdo je pachatelem, ale stejnou pozornost věnuje i otázce, proč byl vlastně daný zločin spáchán.

V rozestavěné vile v luxusní čtvrti jsou nalezeni zastřelený muž a uškrcená žena, které vrah naaranžoval do bizarního posmrtného objetí. Ten pohled otřásl i detektivem Milem Sturgisem, kterému je jasné, že k dopadení tohoto vraha bude potřebovat pomoc Alexe Delawarea. Zatím co se probírají dlouhým seznamem podezřelých, pachatel sleduje každý jejich krok a jeho nevole roste. Stanou se jeho příští obětí oni dva?

Domino, překlad Alexandra Kolašínová, 352 str., váz., 249 Kč

 

Emmanuel Carrère: Protivník

Jeden z nejvýznamnějších současných francouzských prozaiků Emmanuel Carrère čerpá ve svých románech témata z reálného života.

V Protivníkovi se rozhodl vylíčit příběh skrývající se za proslulou kauzou Jean-Clauda Romanda, zdánlivě bezbranného člověka, který chladnokrevně zavraždil svou ženu, děti i rodiče, jimž prakticky celý život lhal a žil na jejich účet. Carrère navázal s uvězněným Romandem kontakt a ve svém románu se posléze snažil odhalit vrahovu osobnost a vystopovat důvody, které jej vedly až k tak brutálnímu činu.

Mladá fronta, překlad Lucie Šavlíková, 160 str., váz., 279 Kč

 

Michael Stavarič: Mrtvorozená Eliška Frankensteinová

Mrtvorozená Eliška Frankensteinová je oceňovaná existenciální detektivka o bezduché dokonalosti. Michael Stavarič svým formálně dokonalým, rytmizujícím textem ironicky zpřesňuje proslulou větu, že „peklo jsou ti druzí". Peklo jsou totiž ti nejbližší.

Eliška vášnivě ráda prodává byty. Občas některý z nich vyhoří. Nikdo neví proč. Ani hlavní vyšetřovatel, který se zamiluje do Elišky a spolu s ním začínají do dívčina života prosakovat střípky z rodinné historie, nikdy neobjasněná úmrtí, nikdy nepoznaná láska. Jak to, že si Eliška na nic nevzpomíná?

Labyrint, překlad Radka Denemarková, 168 str., váz., 225 Kč

 

Isaac Bashevis Singer: Kafkův přítel a jiné povídky

Amerického židovského prozaika Isaaca Bashevise Singera dobře známe jako bytostného vypravěče už od roku 1987, kdy u nás vyšel výbor povídek Stará láskat. Ve svých povídkách umělecky navazoval na tradici starých lidových vyprávění, jež v dětství slýchal v rodném Polsku.

Povídková sbírka Kafkův přítel je plná příběhů z přistěhovaleckých komunit v USA, ale i ze zaniklých židovských obcí a ghett středí a východní Evropy. Autor se vrací do svého dětství a mládí a rozpomíná se na skutečné postavy tehdejší doby, jakož i na historky, které se o nich tradovaly.

Argo, překlad Lenka Sobotová Urbanová, Antonín Přidal, 304 str., váz., 298 Kč