Osmnácti tisíci diváky zcela zaplněná Oslo Telenor Aréna a milióny televizních diváků o víkendu rozhodly o vítězi - německé zpěvačce Leně. Hlasování řídila porota složená ze zástupců 39 států. Německo obdrželo celkem 246 bodů, za ním následují Turecko a Rumunsko.

Lena se stala absolutní vítězkou se skladbou Satellite. Ale publikum si zcela podmanila již během národního německého finále Eurovision Song Contest. Zpěvačka působí skromně, mimo natáčení domácích tanečních videí a několika pokusů hrát se studentskou kapelou nemá žádné zkušenosti s profesionálním vystupováním před publikem.

Lena a Satellite

Po vyhlášení výsledků se vyznala z toho, že "ani přátelům neřekla o castingu na tuto soutěž" a že měla obrovskou trému. Přiznala, že tančila již od dětství, zajímala se o balet, jazz a v neposlední řadě o hip hop. 

Se svojí písní Satellite dokonce trhla rekord, co do kralování na špičce německých hitparád. Na vrcholu song setrval několik týdnů.

Česko letos nemělo své zástupce ve finále, zčásti je to zaviněno malým diváckým zájmem a zčásti negativními ohlasy z řad hudebních kritiků. Neuspěla zpěvačka Tereza Kerndlová ani Gipsy.cz. Jako perlička zní fakt, že Karel Gott se soutěže zúčastnil v roce 1968. Reprezentoval tehdy Rakousko...