Věřící tvrdí, že na záhadné látce je otisk Kristova těla a krev z ran, které utržil při bičování, mučení a ukřižování. O jeho autenticitě dosud panují spory. Vatikán ho nazývá významným symbolem Kristova utrpení, k jeho původu se však zatím nevyslovil. Podle některých kritiků jde o středověké falzum.

Turínský kardinál Severino Poletto v sobotu při mši v tamní katedrále debatu o autenticitě plátna zmínil, řekl však, že rozhodnutí o jeho původu "není na církvi, ale na vědě."

Svou šanci spatřit na tři až pět minut rubáš uložený v neprůstřelné skříni si do pátečního večera rezervovalo 1,5 miliónu lidí. Organizátoři očekávají, že do Turína se na bledý otisk vousatého muže přijedou podívat až dva milióny lidí. Jedním z nich bude také papež Benedikt XVI. Před plátnem by se měl pomodlit 2. května.

Vědci uhlíkovou metodou již v roce 1988 zjistili, že plátno zřejmě pochází ze středověku. Testy však nevysvětlily, jak se na plátno dostal otisk muže s ranami podobným těm, které dle Bible utržil Kristus. Na konci roku 2009 však vatikánská vědkyně na základě zkoumání nápisu na plátně oznámila, že bylo užito na zakrytí Ježíšova těla.

Takřka 4,3 metru dlouhý a metr široký lněný rubáš je vystavován na veřejnosti poprvé roku 2000. Expozice potrvá šest týdnů.