Projekt vznikl v rámci dvouleté rezidence v ateliéru kreativního pohybu Archa.lab. Navazuje na dlouholetou dramaturgickou linii této scény, která se zabývá osudy lidí v krizové životní situaci. Po představeních The Brave a Třiačtyřicet slunce západů je už třetím představením ze série, ve které vedle sebe vystupují dospělí tanečníci i děti.

Představení viděné očima dětí 

"Zčásti pohádkový příběh má reálný předobraz. Sledujeme osud chlapce, který s rodiči musel opustit důvěrně známé místo zvané domov. Jeho vzpomínky se tříští jedna o druhou a matně ztrácejí ostré kontury. Pocity si ale vybavuje překvapivě jasně," uvedla k projektu Korlíková. Autorkám šlo o to přenést široké téma na jeviště beze slov, navíc viděné očima dítěte.

Inscenace Emigrantes vznikla s dětmi, mimo jiné i z uprchlických rodin žijících v České republice, které pravidelně navštěvují ateliéry Archa.lab. Volnou inspirací autorkám byla stejnojmenná komiksová kniha, která je vlastně také beze slov, a příběh arménského chlapce, který se kurzů kreativního pohybu účastnil.

Hudba k představení je dílem skupiny Dva - Báry a Honzy Kratochvílových.