„Z toho, co jsem v opeře za 20 let udělal, je patrné, proč mne to zajímá. Myslím, že mám nějakou představu o tom, jak by divadlo mělo vypadat a v letech 1998 až 2002 jsem se jako umělecký šéf ve Státní opeře už realizoval,“ řekl Nekvasil ČTK.

Domnívá se, že místo mu může přinést zajímavý tvůrčí potenciál a možnosti. Nekvasil vedl v letech 2002 až 2006 také operu Národního divadla v Praze, poté byl odvolán. Je mimo jiné spoluautorem úspěšné opery Zítra se bude... o procesu s Miladou Horákovou (se skladatelem Alešem Březinou).

Současným ředitelem SOP je Jaroslav Vocelka, který má odejít letos v prosinci do důchodu. Operní dům vede od roku 2002, kdy jej na pět let jmenoval tehdejší ministr kultury Pavel Dostál. Smlouva mu byla prodloužena o další dva roky. Předtím zde působil jako správní ředitel.

Financování Státní opery Praha a její další existence byla během loňského roku předmětem mnoha spekulací i jednání. Pokus přesunout financování reprezentativní opery z příspěvkové organizace Ministerstva kultury pod správu Hl. m. Praha nevyšel. I nadále tak Ministerstvo kultury financuje v Praze dva operní domy - Národní divadlo a Státní operu Praha.