Jaké obrazy se na Slovensku nejvíce nakupují a prodávají?

Slováci kupují slovenské umění, stejně jako Češi vytvářejí kolekce Filly, Zrzavého nebo Čapka. Největší zájem je o obrazy Benky, Bazovského, Fully a Galandy.
V poslední době k nim přibyli malíři východoslovenského okruhu, například Jasusch nebo Jakoby. Rozvinul se také trh s tvorbou současných malířů ze skupiny Mikuláše Galandy nebo ze skupiny Konfrontace.

Jsou slovenští sběratelé víc konzervativní, nebo je zajímají nejnovější tendence?

Umění je a byla investice, nicméně na Slovensku je řada sběratelů, kteří k malířství a sochařství mají celoživotní vztah a sbírání umění je jejich koníčkem. Většina z nich vyhledává díla klasiků, čili ověřená jména.

V Bratislavě na aukce měla dlouhou dobu monopol společnost Soga, která v posledních letech začala i s dražbami děl žijících tvůrců. To podnítilo zájem. Například současný sochař Jozef Jankovič dosáhl jako první za své dílo ceny přesahující jeden milión slovenských korun.

Jak to vypadá v Bratislavě s uměleckým trhem?

Sbírání obrazů nabylo takového rozměru, že koupit kvalitní dílo některého ze zakladatelů slovenské moderní malby začíná být problém. Poptávka je vyšší než nabídka. I to je důvod, proč se zájem obrací také k aktuálnímu umění. Současná výstava v pražském domě U Zlatého prstenu ukazuje, že i v tomto ohledu najdeme na Slovensku už velmi významné sbírky, které mají vysokou galerijní úroveň.

Jaká je obecně tendence ve zhodnocení uměleckých děl?

Slovenský trh kopíruje situaci v Čechách, tržní ceny slovenských výtvarníků jsou však nižší než jejich českých kolegů. To se týká meziválečné avantgardy i současného umění. Ceny podle mého názoru porostou a hodnotu špičkových děl by neměla ovlivnit ani finanční krize, protože jde o dobré investice.

 

Výstava: 1960 – súčasnosť – Slovenské umenie (průřez půlstoletím slovenského výtvarného umění ve vlastnictví První slovenské investiční skupiny)
Galerie hlavního města Prahy, dům U Zlatého prstenu, do 22. února 2009