V bonusu objeví posluchači nahrávky Švejka s Ferencem Futuristou z roku 1936, unikátní záznamy slavné inscenace Švejka z divadla Větrník z roku 1946 a především nikdy nevydané nahrávky dialogu Švejka Jana Wericha s Jiřinou Šejbalovou v roli paní Müllerové a Vlastou Burianem jako feldkurátem Katzem z roku 1953.

Tyto nahrávky pravděpodobně nevyšly pro jejich totální uvolněnost a svobodnou rozjívenost, s níž Vlasta Burian mistrovsky vytváří opilého kuráta. Bonus končí vzpomínkami Josefa Lady na Jaroslava Haška a na vlastní ilustrování Švejka.

Kartonová krabička zahrnuje i obsáhlou brožuru s těmito slavnými Ladovými ilustracemi. V textu nalezneme vše, co podstatného o Švejkovi napsali Karel Hvížďala, Karel Kosík, Bohumil Hrabal, Vladimír Just a ve vzpomínkách přímí účastníci nahrávání Švejka Janem Werichem, Josef Cincibus ml. a Jiří Šrámek.

Nová verze příští rok

Letos vzniká také úplně nová audioverze Švejka. Deset herců namlouvá na CD celý román a výsledek se vejde na 20 CD, bude trvat cca 26 hodin a zapojili se do něj nejlepší čeští vypravěči včetně Miroslava Donutila a Josefa Somra.

„Záměrně se chceme vrátit do dob, kdy se literatura šířila ústním podáním a každý interpret byl jedinečný a přidával k příběhu jako přidanou hodnotu něco ze sebe, kus své vlastní osobnosti“ řekla Jindřiška Nováková z vydavatelství AudioStory, producentka celého projektu.

Deset 2CD bude vycházet v průběhu roku 2009. Prvním hercem, který se pustil do čtení, je Josef Somr, který zná Švejka z vlastní četby i z dramatizací na jevišti.

„Bylo to už v poměrně raném věku, ale myslím si, že jako kluk jsem to vnímal spíš po té stránce toho, že je to taková jadrná čeština, která každému mladému člověku imponuje, ale celý význam tohoto Haškova díla jsem si uvědomil pochopitelně až mnohem později,“ vzpomíná Somr.

Švejk v divadle

Představení inspirované Švejkem se letos hraje v divadle Hybernia. Herec Václav Postránecký se na něm podílí jako scenárista a režisér.

Pokus o inscenaci v Hybernii není první ani poslední, divadelníky Švejk provokuje již léta a ani forma muzikálu či hry se zpěvy není novou myšlenkou. S úspěchem se hrál muzikál "Schwejk" např. v Berlíně a v 50. letech se v New Yorku provozovala opera Roberta Franka Kurky nazvaná The Good Soldier Schweik