Ježka Jehlička 9. září odvolal kvůli údajným pochybením při přípravě výstavby nové budovy NK. Hazukův jmenovací dekret bude platit od pondělí 10. listopadu, jmenován je na šest let. Hazuka sice nebyl jmenován konkurzem, ale je to v souladu s platnými pravidly i právem ministra, obzvláště v situaci, v níž se Národní knihovna nachází a která potřebovala rychlé jednání, řekl mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Hazuka byl podle něj jedním z adeptů, jenž knihovnu dobře zná a jehož ministr nakonec oslovil. Hazuka pracoval v knihovně již před časem a měl na starosti právě přípravu stavby nové budovy. Letos na jaře se stal ředitelem Památníku národního písemnictví.

Nové ředitele má či bude mít v současné době několik příspěvkových organizací ministerstva kultury. Tento týden ministr jmenoval nového ředitele České filharmonie, minulý týden skončil termín pro podání přihlášek do konkurzu na nového šéfa Národního památkového ústavu, výběrová řízení jsou vypsaná i na vedení Moravského zemského muzea, Slezského zemského muzea a Státní opery Praha.

Ministerstvo se rozhodlo obměnit vedení některých svých příspěvkových organizací poté, co zjišťovalo, jak fungují; chtělo prý "iniciovat v některých organizacích možnost personální změny ve vrcholovém managementu vypsáním výběrového řízení". Bez konkurzu ale nebyl dlouho žádný ředitel takto rozsáhlé státní instituce jmenován.

Ježek si není vědom žádných chyb

Bývalého ředitele NK Jehlička odvolal proto, že příprava soutěže na návrh nové budovy byla podle něj špatně připravená, a z toho údajně plynou všechny následující problémy s přípravou stavby. Ježek ale opakoval, že si není svých pochybení při přípravě soutěže vědom; tím, kdo znemožnil pokračovat v přípravě stavby, je podle něj magistrát, jenž knihovně neprodal slíbené pozemky.

Krátce před svým odvoláním Ježek přišel s tím, že jedná o jiném pozemku v Praze pro Kaplického stavbu. Hazuka, který již dříve v NK pracoval, po svém uvedení do funkce řekl, že chce v jednání o novém pozemku pokračovat. Uvedl ale, že se nejprve seznámí se všemi materiály a dokumenty, které mnohaměsíční anabázi zahájenou vyhlášením výsledků mezinárodní architektonické soutěže dokládají.

Ministr kultury zase několikrát naznačil, že zvažuje, že by celá soutěž na stavbu nové knihovny mohla být zrušena. Zrušit ji může jedině její vyhlašovatel, tedy Národní knihovna.