Ústředním tématem filmu je první životní bilance šestice třicátníků. „Člověk si začíná uvědomovat, že už toho dost prožil, že budoucnost není tak otevřená, jako se mu zdálo třeba v osmnácti letech. Zatím ale pořád ví spíš, co nechce, než co chce,“ řekla během pauzy v natáčení režisérka, které do třicítky chybí už jen rok.

„Možná by film mohl mít také podtitul ‘Všichni nakupujeme v Ikee‘. Každý z nás totiž v určitém životním období řešíme stejné problémy. Tak stejné, jak stejné skleničky si kupujeme do kuchyně,“ říká Rudolfová a dodává: „Scénář vznikal z výpovědí kamarádů, kteří byli ochotni mi vyprávět o svých dosavadních životních zkušenostech. Na základě těchto ‘zpovědí‘ pak vznikaly charaktery jednotlivých postav filmu. Všechno je tedy inspirováno skutečností,“ doplňuje a přitom pečlivě sleduje, jak kolegové připravují automobilovou bouračku.

„Ne, nikomu se nic nestane, jen auto bude zmačkané,“ usmívá se a ještě dodává, že herce vybírala tak, aby byli naturelem podobní lidem, které hrají. Před kamerou se tedy střídají Pavla Štorková, Simona Babčáková, Zuzana Onufráková, Michal Kern, Jakub Žáček a Václav Neužil, do dalších rolí režisérka obsadila například Marthu Issovou, Petru Nesvačilovou, Jaroslava Plesla, Helgu Čočkovou, Jiřího Havelku, Jaroslava Rónu.

Můžeme si za to sami

Jedním z šestice herců je Václav Neužil, který se právě převlékl do kostýmu, v němž se za chvíli vybourá v autě. „Jsme Zoufalci, protože se potácíme v osobních krizích, mindrácích a sebenalézání. Zjišťujeme, že to, co jsme ve dvaceti chtěli mít a považovali jsme za samozřejmé, není tak snadné získat. Všichni máme za sebou hořké zkušenosti, za které si většinou můžeme sami,“ vysvětluje herec a dodává, že scénář vyjadřuje pocity jeho generace velmi přesně.

„Vzpomněl jsem si v dobrém na spoustu kamarádů, kteří prožívají vesměs totéž – první životní bilancování, kdy jsme se vymanili nebo chceme vymanit z vlivu rodičů a musíme se už doopravdy postavit na vlastní nohy. Nic už by nemělo být nanečisto.“

Z Jablonce na statek

Natáčení začalo v srpnu v Jablonci nad Nisou, odkud Rudolfová pochází, teď se přesunulo do Prahy. Pak ještě všichni pojedou na statek, kde se pokusí začít žít po svém. „Je to o cestě, na které těch šest lidí dojde k potřebě změny. Chtějí si zkusit model soužití, který není úplně běžný a zažitý,“ říká režisérka, která film točí pod pedagogickým vedením Věry Chytilové.

Při vzniku jejího filmu Hezké chvilky bez záruky také začala spolupráce studentky s Negativem - točila tehdy svůj první film o filmu. Totéž si pak vyzkoušela ještě na Venkovském učiteli Bohdana Slámy a Dětech noci Michaely Pavlátové. „Byla to pro mě velmi dobrá zkušenost, mohla jsem sledovat a být přítomna vzniku tří od sebe tak odlišných filmů i tvůrčích přístupů, což mě zajímalo,“ uvádí Rudolfová a k natáčení Zoufalců ještě podotýká: „Točíme sice v profesionálních podmínkách, ale je to samozřejmě nízkorozpočtový film, přičemž nejvíc nás tlačí nedostatek času.

Premiéru máme naplánovanou na podzim příštího roku. V nejbližších dnech bychom měli odjet natáčet na statek v Lukově, o němž se traduje, že ho navštívil Napoleon při cestě ke Slavkovu… Tak tedy uvidíme, jak dopadneme my…,“ uzavírá mladá filmařka.