Odklad premiéry zdůvodnil prezident společnosti Alan Horn tím, že výhodnější pro uvedení filmu je letní sezona a také je třeba překonat následky stávky scénáristů z minulé zimy. Uvedení filmu do kin v letním období se osvědčilo například u pátého dílu ságy o Harrym Potterovi.

"Stejně jako všechna studia i my pociťujeme stále dopady stávky scénáristů, která ovlivnila přípravu scénářů pro další filmy, změnila podmínky konkurence v roce 2009 a nabídla nové příležitosti, kterých chceme využít," řekl Horn.

Osmiměsíční odklad uvedení šestého filmu o Harrym Potterovi určitě hodně zklame milióny fanoušků brýlatého čaroděje v celém světě, kteří čekají již více než rok na filmovou verzi románu britské spisovatelky J.K. Rowlingové.

Pět filmů vyneslo 4,5 miliardy dolarů

Knižní vydání příběhů čarodějnického učně z Bradavic obsahuje sedm dílů, ale studio Warner Bros. se rozhodlo natočit z posledního dílu nazvaného Harry Potter a relikvie smrti dva filmy. Ty se objeví v kinech v roce 2010 a 2011.

Pět předchozích zfilmovaných dílů Harryho Pottera, který se stal mezinárodním literárním a filmovým fenoménem, vyneslo v celém světě 4,5 miliardy dolarů (téměř 75 miliard korun). Ve světě se prodalo na 350 miliónů knih o Potterovi a všechny díly byly přeloženy do asi 65 jazyků, včetně češtiny.