Kolem otevřené rakve, která stála na katafalku pod velkou černobílou fotografií Solženicyna, stála vojenská čestná stráž. Na stěně visela ruská státní vlajka. Lidé kolem rakve procházeli, na okamžik se zastavili, celý smuteční ceremoniál byl beze slov i bez projevů.

Dopoledne se zesnulému přišel poklonit i předseda ruské vlády Vladimir Putin. Dorazil sám s velkou kyticí rudých květů. Přistoupil k otevřené rakvi, pokřižoval se a drobným skloněním hlavy vzdal zesnulému poslední poctu. Pak objal a políbil vdovu, jíž řekl pár soustrastných slov. Příchod Putina do smuteční síně vysílala ruská televize v přímém přenosu.

:. Dostavili se i spisovatelovi příbuzní. Vedle vdovy Natalji stojí synové Štěpan a Jermolaj (zleva). foto: ČTK/AP

Solženicyn, který zemřel v neděli na selhání srdce, je kvůli otevřené kritice stalinského režimu a jeho zvěrstev považován za jednu z nejodvážnějších osobností 20. století. O hrůzách pracovních táborů napsal hlavně útlou novelu Jeden den Ivana Děnisoviče a pak obsáhlou ságu Souostroví Gulag.

Solženicyn bude pohřben ve středu v Donském klášteře v Moskvě, který si jako místo svého posledního odpočinku zvolil sám. Pohřeb se také podle jeho přání uskuteční podle pravoslavného rituálu se smutečními proslovy.

:. Čestná stráž dohlíží na poslední rozloučení se Solženicynem.foto: ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko