„Dvanáct let návštěvnost stoupala a je jasné, že někde musí mít limit. U nás je to dané financemi a určitou konzervativností. Jsou lidé, kteří na festival prostě nikdy nepůjdou. Loňským přesunem do Hradce Králové návštěvnost klesla, ale nemáme z toho špatný pocit. Začínáme na novém místě. V téhle republice lze dosáhnout mety pětadvacet třicet tisíc festivalových návštěvníků, víc asi ne,“ řekl Právu Petr Fořt z pořádající agentury Ameba Production.

Hlavními taháky letošního ročníku jsou skupiny Kaiser Chiefs a The Offspring. Ti první, Britové, byli ve hře o festival již loni, tehdy ale nakonec dorazili The Killers.
The Offspring se letos vrátili na scénu po pěti letech albového mlčení novou nahrávkou Rise And Fall, Rage And Grace.

Byť jsou ohlasy na ni spíše chladné, vzhledem k popularitě souboru je zřejmé, že je skutečným tahákem. „Navíc jsme na festivalu nikdy neměli dražší kapelu,“ říká Michal Thomes, druhý z pořadatelského týmu.

Vize evropského festivalu

Dramaturgie Rock for People se zdaleka neopírá pouze o zavedená jména tuzemské provenience. Ameba Production si vytkla, že chce vytvořit festival, který by měl solidní evropský charakter, a tak zve do Hradce Králové kapely, jež jsou v mnoha směrech zajímavé.

Kaiser Chiefs.: Kaiser Chiefsfoto: Právo/Universal Music

Ať už z hlediska minulosti (Massive Attack, Helmet nebo Madball), tak z hlediska hudební současnosti a budoucnosti (Enter Shikari, Black Mountain). Petr Fořt to vysvětluje: „Chceme jít cestou progresivních kapel. Můj kolega Michal Thomes je obrovský vyhledávač nových skupin. Pořád sedí na internetu, něco poslouchá a pak přijde s něčím, co ho nadchlo.

Když se na tom shodneme, snažíme se tu kapelu získat. Důležité je, aby nám lidi důvěřovali a věděli, že i když jim nějaké jméno nic neříká, udělali jsme za ně filtr a bude to stát za to."

Tuzemská scéna bude na festivalu rovněž slušně zastoupena. Vedle tzv. tradičních velkých festivalových formací se představí mnohé klubové naděje v čele například s Atari Terror, vítězem Broumovské kytary, kapelou Chlejf, vítězem loňského Rockfestu Dobříš, plzeňskou Brendou 5, HC3, The Airbags, Temperamentem a dalšími vedle nich či v těsném závěsu za nimi.

Poutavá je přítomnost skupiny Kašpárek v rohlíku, které patří celý stan po všechny tři festivalové dny. Její vystoupení pro dospělé i děti přivítá hosty z řad muzikantů, kteří na festivalu budou.