Yan Lianke: Služ lidu!

Děj novely Služ lidu! čínského spisovatele Jen Lien-kchea se odehrává v autorově rodné provincii Che-nan v prostředí armády v období tzv. kulturní revoluce. Černá parodie na politická a sexuální tabu Maova režimu, pro niž si Jen Lien-kche vypůjčil jeden z nejznámějších sloganů Maovy éry, byla v ČLR cenzurou zakázána jako „urážka Mao Ce-tunga a armády“.

Sžíravá satira pranýřující pokrytectví a šílenství kulturní revoluce, jedno z nejtemnějších období moderních čínských dějin, vyšla nejen v Japonsku, ale i v Itálii, Německu a Nizozemí.

BBart, překlad Petra Andělová, váz., 160 str., 199 Kč

 

Ilija Trojanow: Sběratel světů

Sběratel světů je příběhem britského poručíka Richarda Burtona, jednoho z nejzvláštnějších podivínů 19. století: místo aby za svého pobytu v koloniích dbal anglického životního stylu a vyhnul se každé námaze, učil se místním jazykům, hloubal o jiných náboženstvích a ke zděšení úřadů cestoval anonymně po území kolonií.

Trojanow navštívil místa, kde Burton pobýval, aby pochopil, co Burtona fascinovalo na hinduismu, islámu a afrických přírodních náboženstvích. Jeho román ukazuje, proč Západ dosud nepochopil nic z tajemství tohoto jiného (vzdáleného a odlišného) světa.

Host, překlad Renáta Tomanová, 448 str., váz., 329 Kč

 

Carey Mike, Fabry Glenn: Nikdykde

O komiksové adaptaci kultovní knihy Nikdykde se začalo uvažovat už před osmi lety, ale nenašel se nikdo, kdo by to byl schopný převést z knihy do komiksu. Až konečně přišel Mike Carey, jeden z mála lidí, kteří dokázali převzít štafetu po Neilu Gaimanovi.

Richard Mayhew je nudný londýnský úředníček. Nejadrenalinovější věc v jeho životě představuje sbírka kýčovitých trollů, kterými si zkrášlil pracovní stůl. Když vypadne ze zdi zraněná dívka, Richard jí pomůže. Druhý den jako by Richard pro okolní svět neexistoval. Dívka jménem Dvířka sloužila jako klíč do tajemného Podlondýna a Richard dveře nevědomky otevřel...

Crew, překlad Stanislava Pošustová, 224 str., váz., 569 Kč

 

George Crile: Soukromá válka pana Wilsona


Soukromá válka pana Wilsona je pravdivým příběhem, v němž texaský kongresman a agent CIA společně naplánovali a uskutečnili největší a nejúspěšnější operaci CIA v historii studené války. Jednalo se o financování afghánských mudžahedínů v boji proti sovětské armádě, která vtrhla do jejich země.

Tento strhující příběh poslední bitvy studené války je stále ještě neznámou stránkou naší nedávné minulosti. Nabízí rovněž klíč k porozumění dvěma nejdůležitějším událostem moderních dějin - náhlého zhroucení Sovětského svazu a sílící moci militantního islámu.

Víkend, překlad Alexandra Fraisová, 512 str., váz., 369 Kč

Alison Craigová: Co tě nezabije...

Alison Craigová je populární skotská novinářka. Ve svém deníku vtipnou formou popisuje situace, které na vlastní kůži zažily miliony matek: mladá žena s nadějnou kariérou jednoho dne zjistí, že čeká mimino.

Svět se ze dne na den změní naruby: žádný alkohol, divné chutě, kila navíc, podivné nálady a pak narození dítěte - a nic už není jako dřív. Zvládne to vůbec? Kolik minimálního spánku je nutné k přežití? Bude ještě někdy v životě mít místo tukové pneumatiky opravdový pas?

Jota, překlad Vanda Ohnisková, 240 str., váz., 248 Kč