Kiran Desai: Dědictví ztráty

Kiran Desai spojuje dva světy - indickou realitu osmdesátých let, poznamenanou anglickou kolonizací, a každodenní skutečnost anglicky mluvícího světa. Autorka vnímá svět s nadhledem, s nímž popisuje i bolestivé stránky indických dějin.

V blízkosti indicko-nepálských hranic, téměř na dosah od majestátní osmitisícovky Kančendžengy, žije osaměle soudce ve výslužbě Džémúbháí Popatlal Patel se svým kuchařem. Jeho život je nyní velice prostý a stereotypní. Vše se mění ve chvíli, kdy se na prahu zjeví jeho vnučka Sai, sedmnáctiletá dívka. Do té doby mnoho ze skutečného života nepoznala, není tedy divu, že se brzo spustí se svým nepálským učitelem…

Euromedia Group - Odeon, překlad Blanka Pešinová, 360 str., váz., 299 Kč

 

 

Emil Hakl: O rodičích a dětech

Třetí próza Emila Hakla líčí setkání dvaačtyřicetiletého Jana Beneše s otcem. Zaznamenává jejich vzájemný rozhovor, který se odehrává během jednoho odpoledne a večera.

Prostý, ale silný příběh knihy, jež obdržela cenu Magnesia Litera, zaujal režiséra Vladimíra Michálka, který podle knihy natočil stejnojmenný film, který má premiéru tento týden.

Argo, 136 str., váz., 258 Kč

 

 

Arnošt Lustig: Kamarádi

Weltfeind Flusser, Luster Liebling, Ervín Adler a mnoho dalších - to jsou Lustigovi Kamarádi, kluci z židovského sirotčince v Praze v Belgické ulici číslo 25.

V knize se jejich osudy proplétají s příběhy jejich učitelů, lásek, rodičů a sourozenců. Do bláznivých klukovin i zoufalých činů, erotických objevů i otázek po tom nejzákladnějším v životě zasahuje mašinérie války, která všechny události nemilosrdně sune vstříc komínům v likvidačních táborech kdesi na Východě.

Mladá fronta, 520 str, váz., 399 Kč

 

 

Monica Pradhánová: I chytré ženy dělají hloupé věci

Román Monicy Pradhánové je nejen příběhem lidských osudů, ale i pozoruhodnou zprávou o setkávání Východu a Západu napříč časem a tradicemi.

Laskavý a lidský příběh o ženách, které se narodily v Americe, i o těch, které sem přišly z různých koutů Indie a jejich přátelství trvá od dob, kdy se setkaly na Bostonské univerzitě. Scházejí se už několik desítek let, oblečené do sárí i svetříků, vyměňují si recepty, myšlenky a názory a dobře se u toho baví. Říkají si Klub Hindí-bindí. Tenhle název pro ně ve skutečnosti vymyslely dcery, narozené již v Americe. Jejich dcery jsou už dávno dospělé a potýkají se s vlastními problémy.

Jota, váz., 392 str., 298 Kč

 

 

Sylva Lauerová: Hračka

Hračka je erotický román, který by za normálních okolností aspiroval na označení „literatura pro ženy". Je to díky romantickému prostředí Seychelských ostrovů, luxusu privátního letoviska pro světové celebrity a vášnivé romanci hlavní hrdinky, působící v tomto prostředí jako psychoterapeutka.

Kniha nám nabízí pohled na tento exotický ráj očima této mladé české ženy. Syrovost sexuálních scén a přímočará otevřenost se kterou dává autorka nahlédnout do myšlenkových pochodů ženy-predátora, činí z této knihy zcela výjimečnou sondu do intimního vyjádření ženské emancipace, sahající až za hranice normality. Díky tomu je autorka nazývána Charlesem Bukowským v sukni.

van Aspen, 348 str., váz., 229 Kč