Příběh čtvrtého pokračování Ramba s podtitulem Do pekla a zpět je prostinký jako striptérka z příhraničního saloonu na Chomutovsku. Veterán Rambo si loví v jihovýchodní Asii hady a chce mít svůj klid, ale pak přijedou misionáři z USA, kteří chtějí pomoci barmským chudákům terorizovaným zlotřilou armádou, a je zle.

Pan Rambo přijel do vsi...Pan Rambo přijel do vsi...

Rambo v té chvíli řekne asi nejrozumější větu v celém filmu, když je upozorní, že jestli jim vezou jen modlitební knížky a žádné zbraně, můžou se rovnou otočit a jet domů.

Křesťané jednání s Rambem téměř vzdají, ale pak se potvrdí, že kam Bůh nemůže, tam nastrčí blondýnu (sympatická, leč herecky velmi naivní Julie Benzová).

Ta přijde za hrdinou večer sama, dělá laní oči a pronáší neuvěřitelné morální poučky. Zabiják Rambo překvapivě vzplane jako stará stodola a souhlasí, že je zadarmo odveze do válečné zóny.

Tam posléze zabije asi stopadesát lidí a to velmi vynalézavým způsobem a v řemeslně hezky zvládnutých scénách. Nechybí střelba lukem do oka a skrz hlavu, poletující končetiny, vyhřezlé vnitřnosti a další kratochvíle.

Tak teď jsem se ale opravdu naštval...Tak teď jsem se ale opravdu naštval...

Nejlepší ze všeho je ale pozorovat, jak se při tom Stallone tváří. Říká se, že umí jen dva obličeje: naštvaný a pořádně naštvaný. V tomto filmu používá jen ten druhý a jeho minimalistický projev dosahuje bizarní dokonalosti.

Přesněji řečeno, Stallone vůbec nehraje, on jen stojí a převážně mlčí. Jednou za deset minut pak pronese hlášky jako „Seru na svět“ nebo „Nic se nezmění“.

Podíváme se, holenku, co si měl k snídani...Podíváme se, holenku, co si měl k snídani...

Čtvrtý Rambo může být pro některé diváky krásným návratem do doby, kdy Hollywoodu vládly zarputilé macho typy jako Sylvester Stallone a Bruce Willis, kdy ještě James Bond nebrečel v koupelně a Arnold Schwarzenegger netočil příšerně trapné rodinné komedie.

To však těžko pochopí divák, který nebyl v 80. letech malým klukem. Pokud nehltal prvního Terminátora z nekvalitní videokazety, nechodil pařit Moon Patrol „za dvojku“ na kolotoče a nepral se se spolužáky o náplepky Šmoulů a Freddieho Mercuryho, neví, jak cool může být jeden italský svalovec, který toho moc nenamluví.