Sweeney Todd - Šňůra perel

Temné uličky a ponurá zákoutí viktoriánského Londýna... Snadno si představíme, jak se v přístěnku skrývá Jack Rozparovač s dýkou v ruce. Málokdo z nás ovšem zná příběh holiče jménem Sweeney Todd, nejšílenějšího vraha v anglických dějinách. Tato kniha je dobovým záznamem, jenž posloužil jako inspirace bezpočtu umělců - namátkou lze jmenovat například Brama Stockera a jeho Draculu či v současné době Tima Burtona, jenž natočil stejnojmenný film s Johnnym Deppem v hlavní roli.

Na první pohled to byla obyčejná oficína, jakých se dalo v Londýně nalézt bezpočet. Neobyčejný byl však její majitel Sweeney Todd - člověk zrůdného vzhledu a způsobů, důmyslně tyranizující svého nešťastného učně Tobiase. Chlapec už dlouho pozoruje, že někteří zákazníci po vstupu do holičství záhadně mizí...

Domino, překlad Dagmar Kalová, 240 str., váz., 199 Kč

Jostein Gaarder: Dívka s pomeranči

Oduševněle napsaný zamilovaný příběh, který osloví čtenáře všech věkových kategorií. Celý děj se odehrává během jednoho večera, během něhož 15letý hrdina Georg čte dopis od svého otce. Georgův otec zemřel před jedenácti lety, ale jeho dopis byl nalezen teprve nyní.

Vedle líčení prostého příběhu lásky, pokládá otec synovi nejednoduché otázky, které se dotýkají samotné podstaty lidské existence. Jak je pro autora úspěšného bestselleru Sofiin svět obvyklé, opět není vše dořešeno, vysloveno či pojmenováno a zůstává tak velký prostor pro zamyšlení samotného čtenáře.

Albatros, překlad Jarka Vrbová,160 str.,169 Kč

Terry Pratchett, Stephen Briggs: Lu-Tzeho ročenka Osvícení 2008

Zeměplošský diář, který vychází poprvé v češtině, je zaměřen na mnicha Lu-Tzeho a jeho Velkou učitelku, jíž se proti své vůli stala paní Kosmopilíková, prostá žena z Ankh-Morporku.

Na úvodních stranách se dozvíte zajímavosti nejen ze života Lu-Tzeho, ale i ze Zahrady Pěti překvapení kláštera Oi-Dong, a nahlédnete pod kápě mnichů jiných klášterů. Životní moudrosti paní Kosmopilíkové se pak jako červená nit táhnou celým diářem. To vše je doplněno skvělými ilustracemi Paula Kidbyho.

Talpress, překlad Jan Kantůrek, 128 str., váz., 270 Kč

Giacinta Caruso: Zahrada pozemských rozkoší

Inspektor Nicolas Hall pracuje u londýnské policie, a jak už jeho funkce napovídá, jeho denním chlebem je řešení zločinů.

Když mu ale na pracovním stole přistane uříznutá ženská hlava, náhodně nalezená v břiše obrovské ulovené tresky, začne mu být jasné, že ho čeká pořádně zapeklitý případ. Jen co se mu podaří zjistit, že mladá žena se jmenovala Julie Bonhamová, vyjde najevo, že záhadně zmizel i její přítel Jan. Oba pracovali u slavných mužů. Na tom by ještě nebylo nic divného, kdyby se odevšad nezačaly vynořovat narážky na záhadnou osobnost středověkého malíře Hieronyma Bosche.

Metafora, překlad Jakub Volný, 312 str., váz., 299 Kč