Ačkoliv byl Stax jedním ze dvou nejvýznamnějších vydavatelů soulu, založil ho bělošský milovník country Jim Stewart. V roce 1959 se usadil ve starém kině v Memphisu a odstartoval tak jeden z velkých příběhů hudební historie. V sedmdesátých letech se však dostal do finanční krize, která firmu pohřbila a v dnešní době stojí na místě vydavatelství unikátní muzeum soulu.

"Stax představoval skvělé splynutí muziky a kultur. Byl na jihu tvůrčím domovem pro bílé i černé ve velmi těžké době," říká současný majitel labelu Roger Smith z Concord Music Group. Vyvinul se tam specifický "jižanský" zvuk, který se lišil od slavného a mnohdy dost komerčního Motownu, kde se proslavil Steve Wonder i Michael Jackson se svými bratry z Jackson 5.

Aranžovali jsme v hlavě

"Písničky nemusely být napsané, zaranžovali jsme si je v hlavě. Prostě jsme si řekli nebo zabroukali, co chceme, a pak jsme to zahráli," vypráví kytarista Steve Cropper z kapely Booker T. and the MGs, která nahrávala téměř se všemi zpěváky ze Staxu.

Jejich aranže byly většinou méně uhlazené, místo sladkých ženských backgroundových vokálů se použivaly spíše hluboko posazené saxofóny nebo třeskuté trumpety.

Otis Redding - Sittin' On The Dock Of The Bay

Stax nedávno vydal 2CD slavných hitů nazvané 50th Anniversary Celebration a chystají se další nahrávky. Společnost Concord Music Group nyní podepisuje smlouvy s novými mladými umělci. Roger Smith má velké plány. "Bude jich stále více, bude to velmi aktivní vydavatelství," slibuje nástupce Jima Stewarta.