Film, který distributor prodává se sloganem "dost hustá pohádka", ve své době kraloval návštěvnosti v Dánsku a získal si přívlastek skandální. Představuje překvapivě originální "teenagerský nářez", kde se nechodí pro sprosté slovo a slangové hlášky daleko. Mimochodem - v dabingu hlavní role exceluje Vojta Kotek, který si třeba přezpívání hiphopové písničky užil.

"Natočili jsme film s trochou krve, násilí a hlavně legrace. Takže to není pro baby, ale jen pro tvrďáky," předeslal v Praze s úsměvem Fjeldmark. Podle něj snímek ocení zejména ti, kteří se nezaleknou černého i vulgárního humoru a toho, že je lehce nemorální. Mezi studenty jedné povedené třídy a jejich učitelem se zde bojuje skutečně o holý život i s ocelovou tyčí.

Ne náhodou člověka hned napadne srovnání se Southparkem, až na to, že tento dánský Southpark využívá mistrnou 3D animaci s jednoduchým výrazem. "Nechtěli jsme poučovat děti a říkat jim, co by měly dělat. Věřím, že mladí lidé nejsou hloupí a dovedou si na věci udělat názor sami." V Dánsku na film údajně hodně chodili i liberálnější rodiče.

Na počátku byla rozhlasová hra

Zápletka bláznivé černé komedie s prvky hororu vzešla z pera dánského komika a tvůrce komiksů Anderse Matthesena, který původně vytvořil rozhlasovou hru Terkel má problém. Ta získala takovou popularitu, že ji vydali na CD a lidé si kopírovali jednotlivé díly na internetu.

Filmové zpracování líčí peripetie ušlápnutého školáka Terkela. Ten si nerozumí s rodiči, ve škole je terčem šikany a pronásleduje ho učitel, který v boji za záchranu přírody neváhá vraždit a strašit nehodné děti. Ale to není zdaleka všechno, spolužačka "tlustá kráva" se zabije z nešťastné lásky skokem z okna, otec Leon umí říkat jediné slovo - "ne" a máma je "fakt hustá" kuřačka.

"Když Matthesen vymýšlel zápletky příběhu, chodil mezi teenagery a snažil se poslouchat, jak oni mluví a o čem si povídají. Nakonec i já jsem prošel dobrou školou teenagerských hlášek, sám mám tři děti," prozradil Fjeldmark.

Zaujme hřbitovní snový hit

Ve filmu, který se nevážně a provokativně zabývá i vážnými věcmi, zaujmou hlavně hřbitovní snový hit Jsi mrtvej nebo tklivý folkový protestsong o chudém sedmiletém Kwokovi, který si v dalekých zemích chodí vydělávat k německému pedofilovi Schulzemu, aby uživil sedm mladších sourozenců.

"Měl jsem strach z reakcí, jaké bude mít film, ale v Dánsku byl populární. Prakticky protestoval jen Spolek učitelů dánštiny, kteří se obávali, že slangové výrazy budou mladým lidem kazit dánštinu," dodal Fjeldmark.

Na tiskovou konferenci přišli i někteří dabéři, například Filip Švarc nebo Roman Říčan. Roli radikálního, záporného učitele si velmi užil Marek Eben, Zdeněl Izer stihl namluvit hned tři postavy - Terkelovy rodiče a jeho sestru s vypíchnutýma očima. Vojta Kotek nakonec - vzhledem k titulu trochu příznačně - nedorazil. Organizátoři ho museli omluvit: údajně zrovna psal reparát z dějepisu.