Režisér slavných Vlasů, Lásek jedné plavovlásky nebo komedie Hoří má panenko se pro tento projekt spojil se svými syny Petrem a Matějem, kteří se proslavili už jako malí v komedii Ecce Homo Homolka. Petr má funkci spolurežiséra, Matěj navrhl scénu.

Kostýmy vytvořil Jan Pišťěk, po hudební stránce představení zaštiťuje někdejší šéfdirigent Královské liverpoolské filharmonie Libor Pešek.

Suchý listonošem

Na jevišti se objeví v roli listonoše tak jako před 40 lety Jiří Suchý, nyní v alternaci se Zbyňkem Fricem a Petrem Macháčkem. Tetou z Liverpoolu bude Jitka Molavcová, která se bude střídat se Zuzanou Stivínovou a Terezou Hálovou. Další alternované role ztvární například Bohuš Matuš, Dáša Zázvůrková a Tomáš Trapl.

"Hudební příprava u klavíru už probíhá. Premiéra je až v dubnu, do té doby uvedeme ještě dva další operní projekty. Aranžovací zkoušky se proto uskuteční v pronajatých prostorách, kde už stojí část dekorací," řekl Zdeněk Harvánek pověřený řízením operního souboru.

Dobře placenou procházku uvedl Semafor v režii Jána Roháče v červnu 1965, měla 64 repríz. "Ve svém žánru je vrcholem, Suchý je jako velký básník 20. století žijícím klasikem a Národní divadlo by mělo přinášet to nejlepší z českého umění," upozornil na jaře 2004 bývalý šéf opery Jiří Nekvasil na důvody zařazení tohoto projektu.

Už tehdy šlo o dlouholetý sen dostat na jeviště české první scény dílo jednoho z největších žijících českých básníků druhé poloviny 20. století Jiřího Suchého.

Úspěch v zahraničí

Inscenace je známá i z televizní verze, kterou Forman pořídil v roce 1966. Na obrazovkách se objevila šestkrát, naposledy ji Česká televize uvedla v roce 2001. Hrála se v první polovině 80. let v Brně, v roce 2001 ve Zlíně a na pražské Konzervatoři.

"Ve Finsku ji uvedla tři divadla a televize. Nastudovali ji v Bruselu a v Sarajevu. V Belgii byla na premiéře dokonce královská rodina," řekl Suchý. Teď se tedy ve "zlaté kapličce" setkají dva z aktérů někdejší úspěšné divadelní inscenace i filmové adaptace - Forman a Suchý. Vzhledem k tomu, že se nezachovaly původní party jednotlivých nástrojů orchestru z roku 1965, bylo nutné vytvořit novou instrumentaci. Ujal se toho mladý skladatel a dirigent Marko Ivanović.

Matěj Forman spolu s Andreou Sodomkovou a Janem Pištěkem vytvořili na české první scéně v roce 2003 úspěšnou inscenaci opery Kráska a zvíře Philipa Glasse, která získala Radokovu cenu v kategorii scénografie roku. Podle Suchého mají na Formanovo přání inscenaci Dobře placené procházky proložit sbory z představení Sekta, které kdysi v Semaforu propadlo. "A ne snad proto, že jsem k němu sám složil hudbu," řekl  Suchý.

Forman si prý tyto písničky tak oblíbil, že když emigroval, musel mu poslat pásek s nahrávkou. Miloš Forman měl už v roce 2000 nastudovat v Národním divadle svou úpravu Smetanovy opery Dalibor. Nakonec k tomu nedošlo. Podle Petra Formana zřejmě společný "rodinný" projekt mohl být motivací, proč jejich otec teď na práci v Praze kývnul. I přípravy Dobře placené procházky se prodlužovaly a termín premiéry měnil. Slavný režisér, který 18. února oslaví pětasedmdesátiny, totiž natáčel film Goyovy přízraky. V české premiéře ho představí koncem ledna.