Hlavní obsah

Žalobce zrušil stíhání advokáta v kauze údajného úplatku pro Kremlíka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Státní zástupce zrušil stíhání advokáta Martina Janouška v kauze údajné nabídky úplatku pro bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) kvůli výběru auditora mýtného systému. Policie musí nyní případ znovu prověřit. České televizi (ČT) to sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Důvod zrušení s odkazem na neveřejnost přípravného řízení neuvedl.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Někdejší ministry dopravy Vladimír Kremlík (za ANO)

Článek

„Bylo konstatováno, že Vladimír Kremlík jednal nestandardně, jeho vyjádření byla protichůdná a vzájemně si odporující,” sdělila Michaela Lukovská z advokátní kanceláře Lukáše Trojana, který Janouška zastupuje. Na nahrávce setkání Janouška s Kremlíkem, ze které mimo jiné kauza vycházela, podle ní nebylo nalezeno nic, z čeho by mohlo vyplynout, že advokát jednal jakkoli nezákonně.

Obvinění z uplácení advokát vyslechl loni 10. listopadu od policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Kremlík o nabídce úplatku u zakázky na auditora mýta hovořil loni krátce po svém lednovém odvolání. Uvedl tehdy, že ještě před Vánocemi dostal nabídku úplatku 1,5 milionu korun od Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje například společnost CGI, která původně zakázku na kontrolu mýta získala. Podal kvůli tomu trestní oznámení. Podle tehdejších informací serveru SeznamZprávy.cz také loni v únoru uvedl, že se ještě v době, kdy byl ministrem, obrátil kvůli nabídce na Bezpečnostní informační službu (BIS).

Advokát podal na Kremlíka trestní oznámení

Janoušek obvinění odmítá, podle něj je absurdní, důkazně nepodložené a založené výlučně na tvrzeních bývalého ministra dopravy. Na exministra podal trestní oznámení pro pomluvu, spor řeší i advokátní komora, protože jsou oba advokáti, pokus o smír se ale nezdařil, píše server ČT.

V kauze údajné nabídky úplatku 1,5 milionu pro Kremlíka padlo obvinění

Krimi

Výběr auditora mýta provázela řada problémů, problematický byl i průběh veřejné soutěže, v níž ministerstvo dopravy supervizora nového mýta vybírala. Zvítězila v ní společnost CGI, která byla kontrolorem mýta i v předchozích letech. Uspěla s nabídkou 210 milionů korun za deset let. Tendr však napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firma Kapsch, která se rovněž ucházela o pozici auditora systému. V létě 2019 soutěž nejprve zrušil antimonopolní úřad, jeho tehdejší předseda Petr Rafaj však nakonec námitky Kapsche zamítl. I přesto se CGI nakonec supervizorem nestala.

Nový ministr dopravy Karel Havlíček v únoru krátce po svém nástupu do funkce zakázku zrušil a kontrolu mýta nakonec svěřil státnímu podniku Cendis. Odůvodnil to úsporou desítek milionů korun.

Reklama

Výběr článků

Načítám