Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

Žalobce poslal k soudu muže za schvalování Breivikova útoku. Hrozí mu 15 let

Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) podalo obžalobu na muže obviněného ze schvalování teroristických útoků, které spáchal před devíti roky Anders Breivik v Norsku. Případ se týká vyjadřování obviněného na internetu. Za podporu terorismu mu hrozí 5 až 15 let vězení.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Žalobce poslal k soudu muže za schvalování Breivikova útoku. Hrozí mu 15 let

VSZ podalo obžalobu na začátku dubna k Městskému soudu v Praze, informoval v pátek na webu žalobce Zdeněk Štěpánek.

Žalobce věk ani místo, odkud obviněný pochází, nesdělil. Dotyčný podle vyšetřovatelů na sociální síti Facebook schvaloval teroristické útoky z července 2011 v Norsku. Běsnění pravicového extremisty Breivika tehdy nepřežilo 77 lidí.

„Uvedeným jednáním (komentář na Facebooku) se obviněný měl dopustit zločinu podpory a propagace terorismu,” uvedl Štěpánek. Muži za to před soudem hrozí až 15 let vězení.

Breivik odpálil nálož u vládní budovy v Oslu a krátce poté postřílel účastníky letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya, připomněla ČTK.

Rok poté mu soud udělil 21 let vězení, což je nejvyšší jednorázový trest, jaký lze v Norsku uložit. Pobyt ve vězení ale může být Breivikovi prodlužován až na doživotí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků