Hlavní obsah
Soud v kauze únosu dítěte v Uhříněvsi (archivní foto). Foto: Novinky

Za únos dcerky soud ženě snížil trest, odsedí si tři roky

O tři roky snížil odvolací soud původně šestiletý trest 44leté ženě, která se svým synem a dalším jejím známým za bílého dne unesla svou dceru. Jeden z mužů ji vytrhl její babičce, když ji vedla do dětského centra. Dvouleté podmínky pro oba zbylé obžalované soud potvrdil. Verdikt je pravomocný.

Soud v kauze únosu dítěte v Uhříněvsi (archivní foto). Foto: Novinky
Za únos dcerky soud ženě snížil trest, odsedí si tři roky

Soud odmítl námitky obhajoby, že nešlo o organizovanou skupinu. „Vše bylo podrobně připraveno a sofistikovaně naplánováno,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jaroslav Cihlář. Šestileté vězení bylo nicméně podle odvolacího soudu nepřiměřeně přísné.

„Nejde o tak společensky závažnou a škodlivou činnost, aby byl ukládán trest v horní polovině trestní sazby,“ podotkl Cihlář s tím, že žena nebyla nikdy trestána a jednala ve značném stresu. „Byla, jak se lidově říká, zahnána do kouta,“ dodal soudce. Naopak podmíněné tresty pro dvojici obžalovaných mužů jsou podle něj adekvátní.

Žena loni v polovině dubna přiměla svého syna, aby vytrhl svou nevlastní sestru z doprovodu její babičky v pražské Uhříněvsi.  K akci za bílého dne na ulici přizvala rovněž svého známého, kterého znala z dřívějška přes internet. Trojice s dítětem pak jela do Brna. Ženu s dcerou nakonec zadržela policie ve Vídni, krátce nato dopadli policisté rovněž zbývající dva podezřelé u Humpolce a na Krnovsku.

Žena u hlavního líčení tvrdila, že byla ve špatném psychickém stavu kvůli jejímu sporu s manželem právě o dítě. „Chtěla jsem dceru vzít, aby se to nějak řešilo. Byla jsem psychicky na dně. Psala jsem všude možně, na ministerstva i prezidentovi, ale nikdo mi nepomohl,“ uvedla mimo jiné.

Syn obžalované projevil nad svým činem lítost, byl prý pod silným vlivem své matky. Podle soudu nicméně věděl, co dělá. Druhý obžalovaný muž dostal rovněž podmínku, podle soudu k případu přišel jako „slepý k houslím“.

Žije na horách, kde se stará o psy a jezdí se spřežením. Obžalovanou poznal přes internet a do Prahy za ní jel, aby spolu strávili noc na hotelu, což se podle slov obžalovaného také stalo. Co ale mělo následovat druhý den, tedy únos dítěte, o tom prý neměl tušení, stejně jako toho moc nevěděl o rodině obžalované a problémech, které řeší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků