Hlavní obsah
 

Za loupež diamantů za milióny dostali Rusové devět let vězení

Za loupež diamantů v hodnotě téměř sedmi miliónů korun v centru Prahy dostali v pondělí Rusové Vladimir Čalomovs (25) a Dailonis Volkovs (35) u pražského městského soudu oba devět let vězení. Poté by měli být vyhoštěni z republiky na neurčito. Verdikt není pravomocný.

 
Za loupež diamantů za milióny dostali Rusové devět let vězení

„Soud má za to, že vina byla prokázána,“ uvedla soudkyně Veronika Cukerová. Podle ní dvojici Rusů, žijících v Lotyšsku, usvědčila zejména data z jejich mobilních telefonů, záznamy z bezpečnostních kamer či výpovědi svědků. „Na oděvu přepadené, konkrétně pažích, byly zajištěny pachové stopy obou obžalovaných,“ konstatovala soudkyně.

„Soud postrádal jakoukoliv polehčující okolnost a nevidí důvod, proč by tresty měly být ukládány na samé spodní hranici trestní sazby,“ podotkla soudkyně k uloženým trestům.

Soud má za to, že tento trest je dostatečný a povede k jejich nápravě.
soudkyně Veronika Cukerová

Za loupežné přepadení v tomto případě trestní sazba činí osm až patnáct let vězení. „Soud má za to, že tento trest je dostatečný a povede k jejich nápravě,“ dodala Cukerová s tím, že uložení také trestu vyhoštění na dobu neurčitou je v tomto případě žádoucí.

Verdikt však není pravomocný, oba obžalovaní se proti němu na místě odvolali.

Čalomovs s Volkovsem podle obžaloby uloupili v prosinci 2016 diamanty z pražského obchodu Diamond Club v Dlouhé ulici v Praze. Zaklepali na dveře prodejny ještě před začátkem otevírací doby, prodavačka je nicméně pustila dovnitř. Podle spisu nejprve předstírali zájem o nějaké šperky a po chvíli prodavačce řekli, že si jdou vybrat peníze do bankomatu.

Když se vrátili, řekli údajně prodavačce, že bankomat jim žádné peníze nevydal, a chtěli tedy zaplatit kartou. Když ale žena připravovala platební terminál, namířili na ni podle spisu pistoli, několikrát ji udeřili, spoutali rychloupínacími páskami a odtáhli do zázemí obchodu.

Jakoukoliv vinu odmítli

Volkovs měl poté z trezoru ukrást 43 diamantů, 125 různých šperků, dámské hodinky Marc Jacobs a 193 tisíc korun v hotovosti. Tašku s lupem měl předat Čalomovsovi a z obchodu odejít. Celkem měli oba obžalovaní způsobit škodu ve výši 6,777 miliónu korun.

Oba obžalovaní odmítli u soudu vypovídat. Podle jejich obhájců se nepodařila jejich vina nijak prokázat a navrhli soudu oba muže zprostit obžaloby. „Já jsem to nespáchal,“ nechal se pouze slyšet Volkovs. Čalomovs se odkázal na svou obhájkyni.

Modus operandi z Dlouhé ulice celkem nápadně připomíná předchozí přepadení obchodů s luxusními hodinkami z let 2014 a 2016 z nedaleké Široké [celá zpráva] a Pařížské ulice [celá zpráva]. I v nich pachatelé rychle spoutali obsluhu prodejny, během několika málo minut pobrali hodinky za několik miliónů korun a z místa odjeli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků