Hlavní obsah

Za lehké topné oleje nebudou bývalí ministři stíháni

Někdejší členové vlády ani pracovníci ministerstev z let 1993 až 1998 nebudou v kauze lehkých topných olejů stíháni. Žalobkyně pražského vrchního státního zastupitelství Irena Zadražilová dala policii závazný pokyn, aby případ odložila.

Za lehké topné oleje nebudou bývalí ministři stíháni

Protikorupční služba začala 6. října prověřovat informace z reportáže České televize, která naznačovala možné vazby některých bývalých politiků na kauzu LTO. Napojení politiků nebo jejich manželek na obchodníky s LTO popisoval v dokumentu ČT Jiří Večeř, odsouzený na 12 let za zprostředkování vraždy jednoho z podnikatelů.

Odsouzený Večeř popsal, jak se jeho šéf Vratislav Kutal scházel s tehdejším ministrem financí Ivanem Kočárníkem. "Já jsem dohlížel na průběh schůzky," prohlásil Večeř.

Právě Kočárník odmítl v roce 1994 ve Sněmovně návrh, aby pro LTO platila stejná sazba spotřební daně jako pro motorovou naftu. "Nikdy jsem se s tímto člověkem nesešel," řekl ČT Kočárník. Podle televize obchodníci s LTO podnikali i s manželkami ministrů. Například žena bývalého ministra hospodářství Blanka Dybová pracovala pro českou pobočku firmy AWT, která s pohonnými hmotami obchodovala.

Policie nic nezjistila

Informace z reportáže začala policie prověřovat s podezřením na zneužití pravomoci veřejného činitele a pomoc k daňovým únikům. "Nepodařilo se ale zjistit skutečnosti opravňující zahájení trestního stíhání," konstatovala Zadražilová.

Protikorupční služba se podle ní zabývala podezřením, že neznámí pachatelé v letech 1993 až 1998 jako členové vlády a vedoucí odborných útvarů ministerstev umožnili, aby podnikatelské subjekty nemusely odvést při prodeji LTO spotřební daň. Podle podezření mohli politici přispět k tomu, že státu vznikla škoda ve výši desítek miliard korun, o které se naopak obohatili obchodníci s LTO.

Policisté prověřovali například projednávání legislativních návrhů předpisů, jež zdaňování obchodů s pohonnými hmotami a LTO upravovaly. Kvůli podezření, že ministři a jejich úředníci pod vlivem úzkých osobních vazeb s obchodníky s LTO úmyslně nenavrhli, a tím znemožnili přijetí účinných opatření, která by zabránila možné záměně komodit při přiznávání spotřební daně z prodeje LTO. Nic se ale policii nepodařilo prokázat.

Večeř byl odsouzen za zprostředkování vraždy obchodníka s LTO Lubomíra Holého, který zemřel v roce 1995. K jeho odstranění dostal pokyn od vlivného šumperského podnikatele Milana Šišmy, který rovněž obchodoval s nezdaněnou naftou. Večeř se nakonec sám udal a poskytl policii výpověď o olejářské mafii. Na jeho hlavu byla údajně vypsána odměna 50 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků