Hlavní obsah

VIDEO: Čech je v mexické vazbě, rozčtvrtil vlastní ženu

V mexické vazbě už několik týdnů pobývá třiatřicetiletý David Schmit z Opavska, který je obviněn z toho, že v bytě v Mexico City zavraždil svojí o šest let mladší manželku Lucii. Aby zakryl stopy, tělo mladé ženy z Ostravy rozřezal na kusy, zabalil do igelitových pytlů a vhodil do rokle v odlehlém lese. Nyní mu podle mexických zákonů hrozí až padesát let vězení. O případu v pondělí informovala ostravská policie.

VIDEO: Čech je v mexické vazbě, rozčtvrtil vlastní ženu

Na základě výpovědí svědků z okruhu manželského páru začali ostravští policisté nabývat podezření, že se žena stala obětí trestného činu. „Už někdy kolem Vánoc v roce 2007, po svém příletu z Mexika, se dcera svěřïla své rodině s problémy v manželství. Příčinou rozporů měly být peníze, konkrétně částka asi 1,5 miliónu určená na koupi bytu,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Právě kvůli sporu o peníze se Lucie z Ostravy do Mexika letos v srpnu vrátila, aby se s mužem, který v Mexiku žije asi čtyři roky, dohodla. V telefonátech se svými blízkými se žena svěřovala, že manžel se nehodlá s rozvodem smířit, ale koncem srpna její telefon nečekaně utichl.

Ostravští kriminalisté proto cestou Interpolu iniciovali pátrání v Mexiku. Do kauzy se aktivně zapojila také česká ambasáda. „Vedoucí konzulárního úseku velvyslanectví iniciovala vyšetřování mexických policistů, kteří v bytě manžela nalezli krevní stopy. Následné expertízy identifikovaly krev pohřešované. Nebýt aktivity velvyslanectví, možná by tělo dodnes nebylo vypátráno,“ dodala Holčáková. 
 
Muž proto skončil 23. září ve vazbě, nicméně odmítal, že by na svou ženu vztáhl ruku. Později ale připustil, že si vraždu své ženy objednal a dokonce uvedl jména vrahů, což ale byla podle policie účelová obhajoba. Nakonec po několika týdnech ukázal policistům místo uprostřed lesa, kde tělo manželky zanechal.

Až padesát let ve vězení


„Tělesné ostatky ztotožnila známá zavražděné ženy. Mrtvá měla na těle výrazné identifikační znaky, například tetování a piercing. Přesto bylo nutné iniciovat také expertizu DNA, která totožnost ženy potvrdila,“ dodala policejní mluvčí.

Otec zavražděné ženy Jaroslav Marta řekl, že David Schmit z České republiky odcestoval před čtyřmi lety hlavně kvůli velkým dluhům. „Je to dlouhá historie. S dcerou se oženil před šesti lety na zámečku v Havířově. Dva roky žili tady, pak se ale usadil v Mexiku, kde pracoval jako instruktor ve fitcentru,“ řekl.

Otec zavražděné ženy Jaroslav Marta. Foto: Aleš Honus

„Dcera se ale nechtěla usadit v cizí zemi. Byla citově upoutaná na nás a my na ni. Proto po celou dobu pendlovala mezi Mexikem a Českou republikou. A skončilo to tak, že Lucii připravil o peníze a nakonec i o život,“ dodal otec.

Mexický soud by měl rozsudek nad zatčeným Čechem vynést do dvou měsíců. Zatímco v České republice by za takovou vraždu netrestanému pachateli hrozilo nanejvýše patnáct let, v Mexiku zákon na takový zločin pamatuje trestem od 25 do 50 let.

„Pokud bude odsouzen, do České republiky se vrátí nejdříve jako skoro padesátiletý, neboť dle mexických zákonů může být vydán až po odpykání poloviny trestu,“ řekla mluvčí policie Holčáková. Případné vydání  navíc ztěžuje neexistenci dohody o vydávání osob mezi těmito státy. „Zjednodušeně lze říci, že záleží jen na dobré vůli vydávajícího státu,“ dodala Holčáková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků