Hlavní obsah

VIDEO: Astronomická výše škody za požár na Výstavišti: až miliarda korun

Podle prvních předběžných odhadů pražských hasičů se může škoda způsobená čtvrtečním požárem budovy Průmyslového paláce v Praze na Výstavišti vyšplhat až na jednu miliardu korun. Informoval o tom v pátek mluvčí hasičů Vít Pernica.

VIDEO: Astronomická výše škody za požár na Výstavišti: až miliarda korun

"Hovoří tak nejčernější odhady, sám si myslím, že škoda bude 800 milionů korun," řekl Pernica.

Oheň zcela zničil levé křídlo secesního paláce. Zůstaly jen části obvodových zdí. V budově se v době požáru konala výstava PragoDent 2008. "Škodu jen na svém stánku odhaduji na čtvrt miliónu euro," řekl Právu Ortwin Bato, vystavovatel z Německa.

Společnost Incheba, která má Průmyslový palác v pronájmu, v pátek ráno oznámila, že veškeré veletrhy v areálu jsou až do odvolání zrušeny.

Hasiči rozsáhlý požár dohašovali celou noc. Dopoledne začali vyhledávat skrytá ohniska požáru pomocí termokamery. "Dohašovací práce jsou velice zdlouhavé a namáhavé, budeme na nich pracovat až do odpoledne," řekl Pernica.

Objekt zůstává uzavřený, na místě jsou kromě hasičů i městští policisté. Příčiny požáru začnou odborníci zkoumat v pondělí.

Podle mluvčího pražské policie Ladislava Bernáška může za vznikem požáru stát nedbalost, úmysl nebo technická závada. Napovědět by mohly záběry z bezpečnostních kamer, které hodlají policisté prověřit.

:. Následky požáru na Výstavišti. FOTO: Stream.cz

"Velitel zásahu rozhodl o zřízení tří bojových úseků. Velkou snahou hasičů bylo uchránit střední části budovy paláce. Na místě zasahovala i chemická jednotka, podezření na přítomnost chemických látek se ale neprokázala,“ uvedli hasiči k nočnímu zásahu.

Požáry s nejvyšší škodou (od roku 1990)
2,170 miliardy korun
21. listopadu 2002 - Výrobna pryskyřic Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) v Ústí nad Labem. Příčinou výbuchu a následného požáru bylo nedodržení technologické kázně při výrobě. Shořelo zhruba 100 tun pryskyřice a surovin, explodovala některá výrobní zařízení a některé látky uzavřené v sudech. Zraněni dva hasiči.
525 miliónů korun
30. května 2001 - Dřevozpracující firma Haas Fertigbau v Chanovicích na Klatovsku, škoda 525 milionů korun. Příčinou požáru byla zřejmě závada elektroinstalace a vznícení přívodového kabelu hoblovacího stroje. Jedna osoba byla zraněna.
326 miliónů korun
23. - 24. listopadu 1996 - Čerpací stanice a technologická zařízení v tankovišti rafinerie Česká rafinérská, a.s., v Záluží u Mostu. Nejprve se krátce po půlnoci vznítila čerpací stanice a technologická zařízení tankoviště, druhý výbuch nastal následující den dopoledne. Hasičským jednotkám se vzhledem k šíři požáru podařilo proniknout do jeho ohniska až druhý den po výbuchu. Zraněno 36 hasičů.
289 miliónů korun
9. března 1998 - Přádelna lněné příze firmy PAJA a.s. v Trutnově; příčinou byl výbuch lněného prachu. Zraněno bylo 11 lidí, z nichž dva na následky zranění zemřeli.
256,3 miliónu korun
9. - 10. ledna 1999 - Akciová společnost STV Glass Valašské Meziříčí na Vsetínsku vyrábějící skleněné komponenty, zničen celý sklad hotových výrobků a obalových materiálů. Zraněni byli dva lidé.
226 miliónů korun
29. - 30. května 2001 - Výrobní hala firmy VDO Mannesmann v Brandýse nad Labem (okres Praha-východ). V hale byly uskladněny různé díly k osobním automobilům. Oheň byl založen úmyslně.
210 miliónů korun
16. října 2007 - Výrobní hala společnosti Lohmann & Rauscher v Nové Pace na Jičínsku vyrábějící zdravotnický obvazový materiál. Plameny poškodily materiál a zařízení haly.
Zdroj: ČTK

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků