Hlavní obsah

Vesecká chce znovu přezkoumat vydání katarského prince

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká vrátila k došetření postup ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) ve věci vydání katarského prince Hámida Abdala Sáního do vlasti. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 musí šetření doplnit.

Vesecká chce znovu přezkoumat vydání katarského prince

Jak šetření dopadne nelze podle Vesecké říci. "Nemohu zatím ani říci, které úkony je nutné doplnit," uvedla Vesecká.

Sání byl podezřelý ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek. V ČR byl odsouzen na 30 měsíců vězení. Z vazební věznice odcestoval přímo do Kataru. O vydání Sáního rozhodl bez ohledu na soudy právě Němec a jeho rozhodnutí posléze potvrdil Nejvyšší soud.

Justiční orgány na konci loňského roku konstatovaly, že Němec se svým postupem nedopustil žádného trestného činu.

Už tehdejší státní zástupkyně Marie Benešová nechala přezkoumat Němcův postup, podle ní nepřípustně zasahoval do nezávislosti moci soudní. Vesecká, která ji na tomto postu vystřídala, v tom pokračovala. Konflikt ohledně vydání katarského prince byl jedním ze sporů Benešové a Němce. Nejvyšší stáítná zástupkyně ve funkci nakonec skončila.

Ministru spravedlnosti nepřísluší podle mluvčího Petra Dimuna verdikt nejvyšší žalobkyně hodnotit, dalšího vyšetřování se ale prý neobává. "Svědomí máme čisté, očekáváme, že další vyšetřování přispěje k definitivnímu zjištění, že nebyl porušen zákon," uvedl pro ČTK Dimun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků