Hlavní obsah
Obrněné transportery Policie ČR ve Vrběticích Foto: Policie ČR

V noci otřásaly Vrběticemi další exploze

Z areálu muničních skladů ve Vrběticích se v noci na sobotu opět ozvalo několik neřízených výbuchů. Poslední byl zaznamenán v pátek ve 22:45, řekla policejní mluvčí Lenka Javorková. Náhodné detonace v pátek večer přerušily dvoudenní klid v areálu, bezpečnostní devítidenní lhůta bez explozí tak běží nanovo.

Obrněné transportery Policie ČR ve Vrběticích Foto: Policie ČR
V noci otřásaly Vrběticemi další exploze

Podle Javorkové se v pátek ozvalo celkem asi 20 slabších výbuchů: „Areál poté zkoumal vrtulník s termovizí, který ale nezjistil žádné tepelné ohnisko. Zřejmě tak vybuchla munice rozházená po druhém výbuchu.” Podle policie je situace podobná té po říjnovém výbuchu prvního skladu, odkud se i několik týdnů po jeho explozi ozývaly mírné neřízené detonace.

Pyrotechnici si předtím, než budou areál chystat na odvoz munice, stanovili sedmi až devítidenní bezpečnostní lhůtu bez neřízených výbuchů. Teprve poté začnou stejně jako po říjnové explozi prvního skladu čistit příjezdové komunikace v areálu ke skladům, kde je uložena munice, a také okolí cest a skladů. Nově vybudují točnu pro nákladní automobily a techniku.

Policie odhadovala, že v případě příznivého počasí by se munice z Vrbětic mohla začít odvážet začátkem příštího roku. Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 tamních skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval kolem 1000 tun výbušniny. Pyrotechnici se nyní soustřeďují na dočišťovací práce, hlavně v blízkosti obcí.

Sklad číslo 16, kde 16. října vybuchlo 57 tun munice, i sklad číslo 12, v němž třináct tun výbušnin explodovalo 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků