Hlavní obsah
Demolice domu v Lenoře Foto: Právo

V Lenoře zbourali dům zničený tragickým výbuchem

V Lenoře na Prachaticku skončila demolice domu, který na začátku října zničil požár a výbuch. Při neštěstí jeden člověk zemřel a devět lidí bylo zraněno.

Demolice domu v Lenoře Foto: Právo
V Lenoře zbourali dům zničený tragickým výbuchem

„Během prací nenastaly žádné komplikace. Zbourali jsme zničený dům, aniž jsme nějak zasáhli ostatní objekty," uvedl v pondělí Jaroslav Vach z táborské firmy Vitas, která bourání zajišťovala.

V domě bylo celkem šest bytů, jeho demolice trvala přes dva týdny.

Stržený dům byl spojen s dalším obytným domem, který výbuch a požár zasáhl jen částečně. Jeho obyvatelé však několik týdnů zůstávali mimo své domovy a čekali, až bude demolice vedlejšího objektu hotova. „Nyní už jsou všichni zpátky doma," řekl starosta Lenory Antonín Chrapan.

Kvůli říjnovému neštěstí museli hasiči evakuovat 19 lidí. Obyvatelé ze zničeného domu podle Chrapana přebývají většinou u příbuzných. Dodal, že nemovitost nevlastnila Lenora, a proto záleží na majitelích, jak s pozemkem, na němž dům stál, naloží.

Policisté a hasiči zjišťují přesné příčiny tragické události. Podle místních požár a výbuch úmyslně založil jeden z obyvatel domu, který v něm zemřel. Policie případ vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.

Hasiči natočili dronem trosky vybuchlé budovy (9. října 2019)

Video: HZS Jihočeského kraje

Firmu na demolici domu vybral v řízení Jihočeský kraj, který práce platí. Náklady na likvidaci objektu činí téměř milion korun.

Jihočeský kraj také uspořádal sbírku pro postižené obyvatele Lenory, z níž pro ně uvolnil více než půl milionu korun. Další sbírku uspořádala Lenora ve spolupráci s organizací ADRA. Touto cestou získali lidé více než 2,7 milionu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků