Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

V kauze nenávistných komentářů na adresu teplických prvňáčků padlo třetí obvinění

Policejní komisař obvinil muže, který před dvěma roky na sociální síti napsal nenávistný komentář k příspěvku pod fotografií prvňáčků ze základní školy v teplické čtvrti Prosetice.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
V kauze nenávistných komentářů na adresu teplických prvňáčků padlo třetí obvinění

„Muž, kterého do současné doby nebylo možné vyslechnout, protože se zdržoval v zahraničí, se na výzvu dobrovolně dostavil na policii, kde k případu podal vysvětlení. Vypovídal i k dalším příspěvkům, které v minulosti zveřejnil na svém profilu na sociální síti,“ řekl Právu mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Muž byl obviněn z přečinů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. „Pokud kauza skončí u soudu a muž bude uznán vinným, hrozí mu v krajním případě až tříletý trest odnětí svobody,“ připomněl Vítek trestní sazbu.

Nevraživé reakce vyvolala v listopadu 2017 fotka prvňáčků, kterou zveřejnil v rámci svého seriálu regionální Deník. Na snímku jsou kromě českých dětí také romští, vietnamští a arabští školáci. Fotka se pak i s vypsanými jmény žáků i učitelek objevila na jedné z facebookových nacionalistických stránek, odkud ji často s nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí.

Někteří diskutující posílali děti do plynu, jiní je zase přirovnávali k teroristům. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy. Nechyběly ani výzvy k likvidaci celé školy.

Dva autory komentářů, muže z Frýdecko-Místecka a ženu z Tachovska, obvinila policie již loni. Žena odešla od soudu s pokutou a podmíněným trestem, stíhání muže státní zástupce podmíněně zastavil.

Případ vyvolal po medializaci nevídanou vlnu solidarity a podpory veřejnosti. Zásluhou kampaní a sbírek získala škola od organizací i jednotlivců několik stovek tisíc korun. Peníze využila na nákup vybavení pro žáky, na podporu vzdělávání pedagogických pracovníků nebo na výlety či ozdravné pobyty

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků