Hlavní obsah
 

Ústavní soud dal naději kurdskému podnikateli na odškodné 178 miliónů

Se svou stížností uspěl ve středu u Ústavního soudu (ÚS) kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu. Ten se domáhá po republice odškodného ve výši 178 miliónů korun za údajně zmařený obchod s lokomotivami a náhradními díly v devadesátých letech. Podle podnikatele k obchodu nedošlo, protože ho justice vzala do vazby, ačkoli byl později očištěn. Případem se bude muset znovu zabývat Nejvyšší soud.

 
Ústavní soud dal naději kurdskému podnikateli na odškodné 178 miliónů

Podle verdiktu senátu ÚS se soudkyní zpravodajkou Ivanou Janů justice nepostupovala v podnikatelově případu správě. „Došlo k porušení ústavně zaručeného práva stěžovatele na spravedlivý proces,“ konstatovala Janů.

„Byl jsem za mřížemi v hrozných podmínkách s nejhoršími vrahy. Nemohl jsem komunikovat s nikým venku a oni tvrdí, že jsem to měl nějak domluvit a že se obchod přesto mohl uskutečnit! Ztratil jsem nejlepší roky života. Rozhodně se nevzdávám a dál budu bojovat,“ řekl po vyhlášení Uzunoglu.

Případ má své kořeny už v roce 1994, kdy podnikatel sjednával s firmou Škoda Plzeň dodávku 60 lokomotiv a náhradních dílů do zahraničí. Celkový objem zakázky měl činit více než 3,7 miliardy korun.

Před podpisem smlouvy ale podnikatel skončil ve vazbě na 2,5 roku a později byl očištěn. Podle verdiktu soudů ale i přes pobyt za mřížemi mohl transakci místo něj dokončit někdo z dalších zástupců jeho společnosti, a proto nemá nárok na odškodné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků