Hlavní obsah
Bývalý hejtman David Rath dorazil k soudu tentokrát s obrázkem Foto: Jan Handrejch, Právo

Úsměv na rtech a malůvka: Začal druhý proces s Rathem, obžalovaným z korupce

U středočeského krajského soudu začal v úterý druhý proces s obžalovaným někdejším poslancem či ministrem zdravotnictví za ČSSD Davidem Rathem (53). Toho společně s dalšími osmi lidmi a osmi firmami viní státní zástupce z korupce a zmanipulování veřejných zakázek pro některé středočeské nemocnice či záchranku.

Bývalý hejtman David Rath dorazil k soudu tentokrát s obrázkem Foto: Jan Handrejch, Právo
Úsměv na rtech a malůvka: Začal druhý proces s Rathem, obžalovaným z korupce

Mezi obžalovanými jsou mimo jiné znovu manželé Petr a Kateřina Kottovi jako hlavní postavy případu, ale také dva nejvyšší manažeři Metrostavu, největší stavební firmy v ČR, Pavel Pilát a Jiří Anděl. Mezi obžalovanými společnostmi je pak i samotný Metrostav.

Rath k soudu dorazil s úsměvem, a navíc i s namalovaným transparentem, na němž upozorňuje, že případ zamířil k soudu až po sedmi letech, a v podobě obrázku šneka naznačil, že vinu za zdržení nese státní zastupitelství.

Ratha, Petra Kotta a jeho tehdejší partnerku a nyní manželku Kateřinu zatkli detektivové protikorupční policie v květnu 2012, přičemž u tehdejšího středočeského hejtmana našli v krabici od vína sedm milionů korun údajně obdržených na úplatcích.

Krajský soud v Praze začal 15. ledna 2019 projednávat korupční kauzu bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Na snímku soudkyně Iva Říhová.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Všichni tři opakovaně vinu odmítli, stejně jako v úterý u soudu. „Nesouhlasím s podanou obžalobou. Opírá se o celou řadu nepravdivých tvrzení a věcí, které se nestaly. Mám vůči ní mnoho námitek,“ uvedl v krátkém prohlášení v jednací síni Kott a v podobném duchu hovořila i jeho manželka. Jinak zatím odmítli vypovídat s tím, že se budou vyjadřovat v průběhu soudního řízení, které je naplánováno až do konce března.

Až se dostane ke slovu Rath, lze očekávat, že bude hovořit minimálně několik hodin. To ostatně učinil už v první, hlavní větvi případu, kdy ale následně za korupci a manipulace se zakázkami dostal zatím nepravomocně už dvakrát trest 8,5 roku, manželé Kottovi pak o rok nižší.

Krajský soud v Praze začal 15. ledna 2019 projednávat korupční kauzu bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Na snímku Petr Kott.

Foto: Jan Handrejch, Právo

V nynější části této kauzy jde o úplatky, a především tendry za stovky milionů korun, mimo jiné na nákup sanitek pro středočeskou záchranku, jejíž šéf Martin Houdek je rovněž mezi obžalovanými, ale také o rekonstrukci jednoho z pavilonů kolínské nemocnice či výstavbu nových pavilonů nemocnice v Mladé Boleslavi.

Právní zástupce prvního ze jmenovaných špitálů u soudu požádal o náhradu škody za dvě zakázky v celkové výši téměř 255 milionů korun. Jako poškozený se pak připojil i Středočeský kraj, který žádá tři miliony. Obžalovaní podle státního zástupce Jiřího Pražáka požadovali za zmíněné zakázky úplatky v celkové výši 60 milionů korun, ale stačili prý převzít jen 3,4 milionu před tím, než je zadržela policie.

Krajský soud v Praze začal 15. ledna 2019 projednávat korupční kauzu bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Na snímku Kateřina Kottová.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Už samotné úterní jednání nezačalo jednoduše, protože řada obhájců vznesla námitky. Požadovali připojit k trestnímu spisu kopii celého spisu z hlavní větve kauzy a s tou se v řádech týdnů nejprve seznámit, než soud jednání začne. To ale předsedkyně senátu Iva Říhová odmítla.

Poté pro změnu vznesl námitku jeden z Rathových obhájců, Adam Černý, který napadl možnou podjatost žalobce Pražáka. Upozornil na to, že Pražák je podřízeným vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové, která má přitom podle Černého intimní vztah s někdejším šéfem vyšetřovacího týmu kauzy Rath Petrem Vincenzem. Právě jeho podřízení hejtmana a další obviněné zatýkali a obvinili z korupce.

Krajský soud v Praze začal 15. ledna 2019 projednávat korupční kauzu bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha (na snímku čelem). Na snímku zády Petr Kott a Kateřina Kottová.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ani v tomto bodu ale zatím obhajoba neuspěla, protože Pražák okamžitě reagoval vlastním usnesením, že se podjatý být necítí. Poté mu dala soudkyně prostor k přečtení obsáhlé obžaloby, což zabralo více než hodinu. Rathovi stejně jako Kottovým hrozí až dvanáctiletý trest.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků