Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo

Urážel nadřízeného a dostal výpověď. Soudy se ho zastaly

Soudy všech stupňů se postavily na stranu muže, který svého nadřízeného nazval análním alpinistou a nohsledem. Velká potravinářská firma mu za to dala okamžitou výpověď, kterou ovšem v roce 2014 zrušil Okresní soud v Uherském Hradišti. Verdikt potvrdila zlínská pobočka Krajského soudu v Brně i Nejvyšší soud. Nyní stížnost firmy odmítl Ústavní soud, vyplývá ze soudní databáze.

Ilustrační foto Foto: Petr Kozelka, Právo
Urážel nadřízeného a dostal výpověď. Soudy se ho zastaly

Podle firmy zaměstnanec inicioval konflikt se svým nadřízeným, vulgárně jej urážel a bez důkazů ho obvinil z poškozování podnikatelských zájmů podniku. Justice intenzitu konfliktu nepřípustně zlehčovala, stálo v ústavní stížnosti. Po firmě prý nelze spravedlivě požadovat, aby takového člověka dále zaměstnávala, byť třeba jen po dobu běžné výpovědní lhůty.

Ústavní soudci připomněli, že v podobných situacích je nutné posuzovat konkrétní znění výroků, jejich kontext, pohnutky zaměstnance, stejně jako závažnost možné újmy. Poté je potřeba hledat rovnováhu mezi zájmy zaměstnavatele a právy zaměstnance, zejména právem na svobodu projevu.

Jednalo se o konflikt v podstatě neveřejný, jehož způsobilost přivodit újmu zaměstnavateli byla poměrně nízká
usnesení ÚS

V konkrétní kauze justice podle Ústavního soudu rozhodla správně.

"Použití citovaných expresivních výrazů - byť stupeň jejich vulgarity není nijak zvlášť vysoký - pochopitelně snižuje úroveň ochrany tomuto projevu poskytované. Na druhé straně se však jednalo o konflikt v podstatě neveřejný, jehož způsobilost přivodit újmu zaměstnavateli byla poměrně nízká," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Vojtěchem Šimíčkem.

Hádku mezi oběma muži nikdo jiný neslyšel. Firma to ale nepokládala za podstatné. Výroky podle stížnosti i tak mohly zasáhnout občanskou čest a důstojnost nadřízeného a způsobit značnou morální újmu. Podnik poukazoval také na to, že zaměstnanec o nadřízeném dlouhodobě smýšlel pohrdlivě a za své výroky se neomluvil.

Anketa
Řekli jste někdy nadřízenému ve sporu něco nevhodného?
ano a měl/a jsem pak problémy
52.1 %
ano, ale oba jsme to přešli
14.5 %
ne, i když bych rád/a
22.3 %
ne, ani by mě to nenapadlo
11.1 %
Celkem hlasovalo 1076 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků