Hlavní obsah
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Petr Horník, Právo

Unie zástupců chce, aby Zeman schůzky se soudcem Czerninem vysvětlil

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman by měl podrobněji vysvětlit své tři soukromé schůzky s mladoboleslavským soudcem Janem Czerninem z roku 2014, na kterých prý řešili restituční spor týkající se majetku šlechtického rodu Czerninů.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Petr Horník, Právo
Unie zástupců chce, aby Zeman schůzky se soudcem Czerninem vysvětlil

Ve středčním prohlášení vyzval Zemana k bližšímu vyjádření k celé věci výkonný výbor Unie státních zástupců. Zeman se podle serveru Seznam Zprávy na schůzkách s Czerninem soukromě přimlouval za majitele penzionu u Třeboně Petra Habersbergera a mohl být také osobně zaujatý v restituční kauze pozemků, na nichž tento podnikatel hospodařil.

Czernin o šest let starých schůzkách sepsal čestné prohlášení loni v říjnu, v němž se podivoval nad Zemanovými aktivitami vzhledem k jeho postavení a také k tomu, že Nejvyšší státní zastupitelství bylo v případu aktivní.

„Pokud by byla slova Jana Czernina pravdivá, šlo by o nevhodné jednání jakéhokoli státního zástupce… Unie státních zástupců považuje za nutné, aby Pavel Zeman, jako nejvyšší funkcionář soustavy s nepochybným osobním kreditem veřejnosti i dovnitř soustavy, celou záležitost podrobněji vysvětlil,“ napsala unie v prohlášení.

Sám Zeman ve středu přiznal, že schůzky s Czerninem (dvě u soudce doma a jedna v kavárně) nebyly z dnešního pohledu zcela šťastné. Trvá ale na tom, že byly vedeny „s dobrým záměrem a obsahově korektně“.

Zeman připustil, že v roce 2014 inicioval schůzky s Czerninem, protože chtěl zprostředkovat smírné řešení sporu mezi svým přítelem Habersbergerem a hlavním zástupcem restituentů Karlem Eugenem Czerninem, jehož je soudce Czernin bratrancem.

„Nevystupoval jsem jako nejvyšší státní zástupce. Šlo mi čistě o to, aby se doutnající spor dvou lidí, pokud možno ve smírné podobě, urovnal. Od začátku své kariéry zásadně a důsledně odlišuji svoje soukromé aktivity a profesní povinnosti,“ uvedl Zeman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků