Hlavní obsah
Muž se u soudu hájil, že si čin jeho sestra vymyslela. Foto: Petr Kozelka

Svoji sestru odtáhl k lesu a znásilnil. Dostal 6,5 roku

Na teprve čtrnáctileté dívce, navíc sestře, se kterou má jednoho společného rodiče, se podle soudu rozhodl ukojit svůj chtíč 28letý muž z Jihlavska. Využil chvíle, kdy byl s dívkou sám, a i přes její odpor a s vědomím, že jsou příbuzní, ji zavlekl k lesu a znásilnil. Brněnský krajský soud muže poslal za znásilnění a soulož mezi příbuznými na 6,5 roku do vězení.

Muž se u soudu hájil, že si čin jeho sestra vymyslela. Foto: Petr Kozelka
Svoji sestru odtáhl k lesu a znásilnil. Dostal 6,5 roku

K činu došlo v květnu 2020. „Obžalovaný šel se svou polorodou sestrou, která na jeho dotaz potvrdila, že ještě neměla pohlavní styk. Odmítla s ním ale pokračovat dál a pokusila se utéci. Obžalovaný jí dal facku a táhl ji k lesu, osahával ji, přestože ho prosila a říkala, ať toho nechá, že jsou sourozenci,“ řekla předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová.

Muž nakonec svou sestru dovlekl k lesu, kde ji hodil na zem, využil své fyzické převahy a znásilnil ji. Přitom v tu dobu měl partnerku a s ní tři děti.

Soud po provedeném dokazování nemá o věrohodnosti poškozené žádné pochyby
Jaroslava Bartošová, soudkyně

Obžalovaný vinu popírá a tvrdí, že si jeho sestra znásilnění vymyslela. „Ačkoli se zdá, že je to situace tvrzení proti tvrzení, soud dospěl k závěru, že v kontextu s dalšími nepřímými důkazy lze považovat výpověď poškozené za věrohodnou,“ řekla Bartošová.

Soud o tom podle soudkyně po provedeném dokazování nemá žádné pochyby. „Skutek popsala přiměřeně svému intelektu, zkušenostem a také traumatu, kterému byla vystavena,“ řekla Bartošová.

Oběť má psychické problémy

„V jednání obžalovaného shledáváme vysoký stupeň společenské nebezpečnosti. A je to dáno nejen tím, že znásilnil nezletilé dítě, navíc polorodou sestru. A zdůrazňuji, že obžalovaný byl v tu chvíli svéprávný zletilý muž,“ upozornila Bartošová.

Senát upozornil, že znásilněnou dívku potkal podobný osud jako mladé oběti podobných trestných činů, ať již jde o pohlavní zneužívání, nebo znásilnění.

„Jsou tam podobné specifické znaky, jako sekundární viktimizace, tedy trauma, které jim způsobuje okolí včetně nedůvěry vlastní matky. U poškozené jsou diagnostikovány další psychické problémy, utíká z dětského domova, začala se sebepoškozovat. Důvodně lze očekávat, že se zážitek promítne v jejím dalším psychosociálním vývoji,“ povzdechla si soudkyně.

Muži hrozilo až dvanáct let vězení. „Obžalovaný byl opakovaně soudně trestán, nelze přehlédnout, že se mimořádně závažného jednání dopustil v době podmíněného odkladu odnětí svobody. Nevzal si ponaučení z předchozích uklá­daných trestů,“ dodala Bartošová. Pokud by se muž rozhodl odvolat, případ posoudí ještě Vrchní soud v Olomouci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků