Hlavní obsah
Marek Přibil Foto: Jan Handrejch, Právo

Stíhání novináře Přibila kvůli pomluvě pokračuje, rozhodl soud

Trestní stíhání novináře Marka Přibila, který čelí obžalobě z pomluvy, pokračuje. Městský soud v Praze zrušil usnesení, kterým Obvodní soud pro Prahu 4 stíhání zastavil. Vyplývá to z justiční databáze. Přibil je obžalován kvůli článku, ve kterém tvrdil, že někdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovlivňoval kauzu Čapí hnízdo.

Marek Přibil Foto: Jan Handrejch, Právo
Stíhání novináře Přibila kvůli pomluvě pokračuje, rozhodl soud

O tom, že byl Přibil obžalován, informoval v listopadu Deník N. O zastavení stíhání rozhodl soud na konci listopadu, proti usnesení podalo státní zastupitelství stížnost. Z databáze InfoSoud vyplývá, že rozhodnutí obvodního soudu bylo na základě stížnosti zrušeno a věc mu byla vrácena k dalšímu projednání.

Přibil v článku, kvůli kterému je obžalován, na svých stránkách ppmagazin.com psal, že Chovanec s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým ovlivňovali vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila.

Text článku byl založen na výpovědi čtveřice policistů, podle kterých dal Chovanec pokyn k vyšetřování případu údajného dotačního podvodu Babiše kvůli „zájmu ČSSD snížit nebo odstranit politickou konkurenci”. Podle vyjádření policistů v článku také hlavní vyšetřovatel případu dostal za kauzu post zástupce odboru hospodářské kriminality, jelikož „je tvárný”.

Generální inspekce bezpečnostních sborů dospěla k závěru, že policisté nejsou podezřelí z trestného činu ani přestupku. Chovanec v případu vypovídal jako svědek loni v létě. Řekl, že on ani Tuhý s vyšetřovatelem kauzy Čapí hnízdo nemluvili.

Přibil Deníku N už dříve sdělil, že s policisty citovanými v článku nemluvil přímo, ale prostřednictvím jejich zmocněnkyně Petry Lhotákové. Lhotáková působí v Odborové alianci integrovaného záchranného systému a pod článkem, kterého se obžaloba týká, na Přibilově stránce je podepsána.

V kauze Čapí hnízdo je kromě premiéra obviněna i jeho poradkyně Jana Mayerová. Stíhání dalších obviněných, včetně Babišovy rodiny, definitivně zastavil Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v prosinci. Na konci letošního ledna pak městské státní zastupitelství zastavilo stíhání premiérova syna Andreje Babiše ml., který byl stíhán odděleně.

Přibil, bývalý novinář Mladé fronty Dnes (MfD) patřící do holdingu Agrofert dříve vlastněného premiérem, figuroval v nahrávkách, které se v minulosti objevovaly na twitterovém účtu Julius Šuman. Na záznamu hovořil s tehdejším vlastníkem MfD a ministrem financí Babišem o zveřejňování kompromitujících materiálů na ČSSD a ODS. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků