Hlavní obsah

Soud zastavil stíhání novináře Přibila obžalovaného z pomluvy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Obvodní soud pro Prahu 4 zastavil trestní stíhání novináře Marka Přibila, který čelil obžalobě z pomluvy kvůli článku, ve kterém tvrdil, že někdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovlivňoval kauzu Čapí hnízdo. V ní byl mimo jiné obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a někteří členové jeho rodiny. Vyplývá to z justiční databáze. Proti usnesení o zastavení stíhání může podat státní zástupce stížnost.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Marek Přibil přichází na jednání komise

Článek

O tom, že byl Přibil obžalován, informoval v listopadu Deník N. Obžaloba byla k soudu podána 8. listopadu, soud o zastavení stíhání rozhodl minulý týden ve čtvrtek.

Z trestního řádu vyplývá, že soud může stíhání zastavit v případech, kdy bylo o skutku obviněného rozhodnuto jiným orgánem, případně když je trest, který mu hrozí, bez významu vedle trestu, jenž mu byl uložen za jiný čin, nebo pokud je zřejmé, že účelu trestního řízení již bylo dosaženo.

Novinář Přibil zamíří před soud kvůli pomluvě

Domácí

Přibil v článku, kvůli němuž je obžalován, na svých stránkách ppmagazin.com psal, že Chovanec s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým ovlivňovali vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila. Text článku byl založen na výpovědi čtveřice policistů, podle nichž dal Chovanec pokyn k vyšetřování případu údajného dotačního podvodu Babiše kvůli „zájmu ČSSD, snížit nebo odstranit politickou konkurenci”.

Podle vyjádření policistů v článku také hlavní vyšetřovatel případu dostal za kauzu post zástupce odboru hospodářské kriminality, jelikož „je tvárný”. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dospěla v březnu k závěru, že policisté nejsou podezřelí z trestného činu ani přestupku. Chovanec v případu vypovídal jako svědek letos v létě. Řekl, že on ani Tuhý s vyšetřovatelem kauzy Čapí hnízdo nemluvil.

S policisty přímo nemluvil

Přibil Deníku N už dříve sdělil, že s policisty citovanými v článku nemluvil přímo, ale prostřednictvím jejich zmocněnkyně Petry Lhotákové. Lhotáková působí v Odborové alianci integrovaného záchranného systému a pod článkem, kterého se obžaloba týká, je na Přibilově stránce podepsána.

Sněmovní komise chce porovnat rozdílné výpovědi svědků. Znovu si zve Přibila

Domácí

Přibil, bývalý novinář Mladé fronty Dnes (MfD) patřící do holdingu Agrofert dříve vlastněného Babišem, figuroval v nahrávkách, které se přede dvěma lety objevovaly na twitterovém účtu Julius Šuman. Na záznamu hovořil s tehdejším vlastníkem MfD a ministrem financí Babišem o zveřejňování kompromitujících materiálů na ČSSD a ODS. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Současný premiér i Přibil odmítli, že by měli k dispozici spisy z vyšetřovaných kauz.

Stíhání Babiše i dalších osob v případu Čapí hnízdo zastavilo Městské státní zastupitelství v Praze v září. Spisový materiál má nyní k dispozici nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může v tříměsíční lhůtě rozhodnutí zrušit.

Reklama

Výběr článků

Načítám