Hlavní obsah
 

Sprejeři z Karlova mostu jsou z Německa, dostali podmínky

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal ve čtvrtek podmínkou dva sprejery, kteří počmárali Karlův most. Soud rozhodoval ve zkráceném řízení v neveřejném jednání. Navíc musí zaplatit každý 100 tisíc korun a byli okamžitě na pět let vyhoštěni z České republiky. Uhradit musí také způsobenou škodu.

 
Sprejeři z Karlova mostu jsou z Německa, dostali podmínky

Sprejeři, kteří původně přijeli do Prahy na koncert, přišli s eskortou z cely předběžného zadržení, ven odešli bez pout, s novináři odmítli mluvit. Soudkyně Pavla Hájková uvedla, že projevili lítost a přijali trest. Nebyli si podle svých slov vědomi toho, že poškozují takto významnou kulturní památku. Byli rovněž pod vlivem alkoholu.

Policista k pražskému obvodnímu soudu jednoho z dvojice německých turistů, kteří posprejovali Karlův most.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Česko musí opustit do páteční půlnoci, slíbili, že tak učiní. Státní zástupce Jan Lelek uvedl, že tresty odpovídají jeho návrhu.

Pětimetrový nápis

Sprejeři řádili na Karlově mostě v noci na úterý. Němci ve věku 23 a 30 let na pilíř mezi Kampou a ulicí U Lužického semináře na Malé Straně nasprejovali nápis o rozměrech pětkrát dva metry.

Druhý sprejer, který dostal podmínku.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

„Koukám tady u dětského hřiště na dva sprejery, jak sprejují po Karlově mostě. Už jsou u konce…,“ hlásil na tísňovou linku svědek vandalství. O chvíli později je zadrželi strážníci, podle kterých se muži nepokusili o útěk. Poněvadž cizinci posprejovali kulturní památku, hrozil jim přísnější trest, až tři roky vězení.

Záznam z linky tísňového volání a záběry strážníků

Video: MP Praha

K odstranění načmáraného nápisu je potřeba restaurátorský záměr schválený památkáři, který určí metodu, kterou se vysprejovaný nápis odstraní, aby nebyl narušen kámen. O odstranění by se mělo rozhodnout během několika dní, protože nápis tam musí být co nejkratší dobu.

Nápis měl podle policejního měření rozměry 5 krát 2,2 metru.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Podobný trest dostal v roce 2017 také 48letý sprejer, který počmáral sochu svatého Františka na Karlově mostě. Soud ho na tři roky vyhostil z České republiky. Trestním příkazem mu navíc uložil půlroční podmínku a náhradu škody ve výši 15 tisíc korun. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků