Hlavní obsah

Společníci uprchlého závodníka Koloce dostali za tunelování Rubeny vězení

Senát Krajského soudu v Hradci Králové v úterý nepravomocně potrestal bývalé manažery Rubeny Náchod pětiletými tresty za tunelování podniku v devadesátých letech. Stejný trest dostal i bývalý závodník Martin Koloc.

Společníci uprchlého závodníka Koloce dostali za tunelování Rubeny vězení

Případ je starý šestnáct roků a soudy se jím zabývají od roku 1996. Někdejší generální ředitel Rubeny Milan Šnajdr a další manažeři Josef Klimeš, Otakar Svatoš a Ladislav Šafařík byli spolu s Martinem Kolocem potrestáni za zločin podvodu.

„Pomocí řady uzavřených smluv vyváděli finance z Rubeny ve prospěch svých firem. Tyto peníze pak z účtů vybírali v hotovosti,“ uvedla státní zástupkyně Ilona Kufčáková. Obžalovaní, kteří podle znění rozsudku způsobili škodu ve výši bezmála 126 miliónů korun, k soudu nepřišli.

Úlohou Martina Koloce bylo účtovat prostřednictvím své firmy Rubeně vysoké částky za služby, které ale neprováděla. Koloc je nezvěstný, je stíhán jako uprchlý a od roku 2004 po něm pátrá Interpol.

Nižší tresty kvůli dlouhému řízení

Tresty jsou na samé spodní hranici sazby. „Trestní řízení trvá již velmi dlouhou dobu a soud to musel zohlednit. Na druhou stranu jsme neshledali podmínky pro uložení nižších trestů,“ uvedl v odůvodnění předseda senátu Miroslav Mjartan.

Advokát obžalovaných Svatoše a Šnajdra Vladislav Ježek konstatoval, že po poradě se svými klienty podá téměř jistě odvolání k vrchnímu soudu. „Rozsudek nás překvapil, očekávali jsme zproštění viny,“ řekl.

Hradecký soud rozdal tresty v kauze Rubena už v listopadu 2006. Tehdy manažery a Koloce potrestal vězením v délce od 4 do 6,5 roku. Po odvolání verdikt vrchní soud zrušil, věc vrátil zpět a předloni v červnu hradečtí soudci všechny obžalované osvobodili. Loni na podzim vrchní soud na základě odvolání státní zástupkyně zrušil osvobozující rozsudek a opět nařídil nové projednání.

Součástí rozsudku je povinnost obžalovaných nahradit způsobenou škodu právnímu nástupci zaniklé Rubeny, jím je firma BS Servis Centrum.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků