Hlavní obsah

Spánek na strážní věži dozorci u soudu prošel

Dozorce z plzeňské borské věznice Pavel Řehořovský si může oddychnout. U soudu mu prošel lajdácký výkon strážní služby, při níž zřejmě usnul tak tvrdě, že ho nemohl vzbudit ani jeho velitel kontrolující strážní stanoviště. Samosoudce David Protiva v pondělí rozhodl, že nejde o trestný čin a případ poslal řediteli věznice, aby Řehořovského za porušení interních předpisů kázeňsky potrestal.

Spánek na strážní věži dozorci u soudu prošel

"Dlouho jsem přemýšlel, zda mám jednání obžalovaného posoudit jako trestný čin porušování povinnosti strážní služby nebo jen jako kázeňské provinění. Šlo skutečně o hraniční případ. Při rozhodování jsem vzal v úvahu stupeň společenské nebezpečnosti, který byl v tomto případě nižší než malý. Přihlédl jsem i k tomu, že obžalovaný sám pochopil, že jeho výkon služby není bezproblémový a sám požádal o rozvázání služebního poměru," vysvětlil Protiva.

Vzbudila ho až siréna u hlavy

Jak vlastně Řehořovského strážní služba v noci z 11 na 12. března letošního roku probíhala? Kolem půlnoci ho přišel na strážní věž zkontrolovat vrchní inspektor strážní služby. Tomu bylo divné, že strážný není na ochozu. Proto na něho nejprve zavolal, a když se nikdo neozýval, začal kopat do pletiva. Ani to však nevyvolalo z věže žádnou reakci. Řehořovský procitnul až poté, co mu ozval z hlásky u hlavy jekot sirény. "Ty vole, to jsem se lekl," byla jeho odpověď dozorčímu do hlásky.

Řehořovský se u soudu hájil tím, že v době kontroly byl zavřený na toaletě v přízemí strážní věže. "Soud si jeho výpověď ověřil přímo ve věznici a z vyšetřovacího pokusu jasně vyplynulo, že tvrzenÍ obžalovaného bylo pouze účelové a nezakládalo se na pravdě," uvedl Protiva s tím, že soud má za to, že strážný ve věži zřejmě usnul.

Bachař s přezdívkou Rocky

Řehořovský se vzdal stížnosti proti rozhodnutí soudu, státní zástupce, který navrhoval uznání viny z trestného činu, si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

Řehořovský přezdívaný mezi vězni Rocky není na lavici obžalovaných žádným nováčkem. Loni se u soudu zpovídal pro podezření, že do věznice pašoval odsouzeným alkohol, mobilní telefony a další nepovolené věci.

Podle tehdejší obžaloby podával kurzové sázky, na které si bral polovinu vkladu od odsouzeného. V případě výhry se s ním o peníze dělil. Soud ale nakonec Řehořovského všech obvinění zprostil. Většina vězňů, kteří před soudem vypovídali jako svědci, svá tvrzení vzala zpět.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků