Hlavní obsah
Exdetektiv Luděk Vokál u Obvodního soudu pro Prahu 5 (20. září 2018). Foto: Petr Hloušek, Právo

Soud znovu zrušil podmínku pro exdetektiva Vokála za vyzrazení razie

Pražský městský soud ve čtvrtek zrušil podmíněný trest bývalému detektivovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luďku Vokálovi v případu vyzrazení policejního zátahu v kauze Vidkun. Odvolací soud případ vrátil k novému projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 5 s tím, že by se případ měl řešit společně s jinou Vokálovou kauzou.

Exdetektiv Luděk Vokál u Obvodního soudu pro Prahu 5 (20. září 2018). Foto: Petr Hloušek, Právo
Soud znovu zrušil podmínku pro exdetektiva Vokála za vyzrazení razie

Odvolací městský soud uvedl, že případ by se měl znovu projednat, a to společně s další kauzou, ve které Vokála státní zastupitelství obžalovalo – jedná se obžalobu z vynášení informací z vyšetřovacích spisů a také z korupce. Vokál měl podle spisu v letech 2010 až 2015 vynášet informace z živých spisů o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi.

V případu týkajícím se Vidkunu uložil Obvodní soud pro Prahu 5 loni podmínku 13 měsíců se zkušební dobou 2,5 roku a zákaz činnosti u policie na 16 měsíců. Proti tomu se Vokál odvolal právě k městskému soudu. Případ mělo město na stole nyní již podruhé, poprvé při Vokálově odvolání proti totožnému verdiktu z roku 2019. Soud tento rozsudek zrušil a rovněž vrátil k novému projednání.

Někdejší vysoce postavený důstojník ÚOOZ Vokál se podle soudu dopustil zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s vyzrazením policejní razie v olomoucké korupční kauze Vidkun. Obžaloba tvrdí, že prozradil podnikateli Albinu Arifovičovi, se kterým udržoval přátelské kontakty, že policie bude v případu zasahovat.

Podnikateli podle státního zástupce zaslal Vokál prostřednictvím aplikace Viber zprávu: „Už je pozdě, už s tím nic neuděláme, zbytek ústně.“ Na dotaz podnikatele, o co jde, mu údajně odepsal, že o něj ani o Arifoviče nejde. Na otázku, jestli se má podnikatel připravit na útok ze strany tehdejšího ÚOOZ, mu Vokál podle obžaloby odpověděl, že ne.

Olomoucká korupční kauza Vidkun už rovněž mezitím skončila u soudu. Týká se vynášení informací z policejních spisů. Obžalováni jsou bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), vlivný podnikatel Ivan Kyselý, někdejší olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec a šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků