Hlavní obsah
Učitel Aleš Mrázek Foto: Vladislav Prouza, Právo

Soud uložil učiteli za útisk žáků zákaz mimoškolních aktivit

Učitel Odborného učiliště v Chroustovicích na Chrudimsku Aleš Mrázek se nesmí dva roky účastnit mimoškolních aktivit. Rozhodl o tom Okresní soud v Trutnově za útisk dvou studentů na lyžařském kurzu v Krkonoších v roce 2010. Mrázek podle obžaloby zavedl různé tresty, například polévání studentů vodou či válení ve sněhu. Mrázek, který s verdiktem nesouhlasí, se proti rozsudku odvolal.

Učitel Aleš Mrázek Foto: Vladislav Prouza, Právo
Soud uložil učiteli za útisk žáků zákaz mimoškolních aktivit

"Oba studenti byli nuceni k něčemu, co nechtěli, styděli se a ani jeden z nich nevěděl, za co jsou trestáni," řekla při vynesení rozsudku soudkyně Miroslava Purkertová. Dodala, že Mrázek jako vedoucí lyžařského kurzu zneužil závislosti studentů na své osobě a nutil studenta a studentku k trestům, které nebyly uvedené ve školním řádu a nebyly předjednané s rodiči dětí. Podle ní také porušil právo na svobodné rozhodování.

Mrázek v pondělí zopakoval, že se uvedeného jednání nedopustil a necítí se vinen. "Věřím, že spravedlnost funguje a že budu mít možnost dokázat u soudu vyšší instance svou nevinu," řekl Mrázek. Kauzu označil za velmi smutnou věc, která může odradit mnohé učitele od mimoškolních aktivit se žáky a studenty.

Na případ upozornil policisty anonym, který zaslal podnět také hejtmanovi a zástupcům školní inspekce, kteří dopis a fotografie obratem předali policii. Případem se zabývala i kontrolní komise pardubického kraje, která však nezjistila, že by na kurzu šlo o šikanu. Podle České školní inspekce byl porušen školský zákon a v červnu ředitel učiliště potrestal Mrázka dvouměsíčním odebráním osobního ohodnocení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků