Hlavní obsah
Shahram Abdullah Zadeh u soudu Foto: Miroslav Homola, Právo

Soud stanovil rekordní kauci 100 miliónů korun za propuštění Íránce z vazby

Krajský soud v Brně stanovil v úterý rekordní kauci 100 miliónů korun za propuštění Íránce s českým občanstvím Shahrama Abdullaha Zadeha z vazby. Právo již ráno informovalo, že Zadeh nabízel 110 miliónů. Částka však zahrnovala nejen peníze, ale i majetek. Žalobci Íránce označili jako hlavního organizátora téměř 2,5miliardového daňového podvodu při dovozu pohonných hmot ze Slovinska a Německa.

Shahram Abdullah Zadeh u soudu Foto: Miroslav Homola, Právo
Soud stanovil rekordní kauci 100 miliónů korun za propuštění Íránce z vazby

Jeden advokátů Pavel Čapčuch Právu po neveřejném zasedání řekl, že na rozhodnutí, zda přistoupí na požadavek soudu, mají tři dny. Jak budou postupovat dále, se musí poradit s klientem. Na postup si mohou stěžovat.

Podle informací Práva si Zadeh na svou obhajobu najal více než desítku advokátů. „Kauce, kterou nabízíme, se skládá z několika položek. Je to spojení zčásti peněžité záruky plus finančních prostředků a majetku zajištěného policií. Dohromady to činí 110 miliónů korun,“ řekl dříve Právu Čapčuch. Poměr těchto částek odmítl upřesnit.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Přiznal plat 30 tisíc

Podle informací redakce z důvěryhodného zdroje však kriminalisté po loňské březnové razii zajistili spíš majetek řady firem napojených na Zadeha než jeho osobní majetek. Jen síť společností figurujících v této kauze daňových úniků čítá 66 firem.

Zadeh s žádostí o propuštění z vazby neuspěl už letos v dubnu, kdy nabídl jako záruku 80 miliónů korun. Soudci se obávali jeho útěku.

Zadeh žije v Česku od roku 1996 a o čtyři roky později se oženil s Češkou. V Brně vystudoval medicínu, ale podle všeho se do lékařské praxe nikdy pořádně nevrhl.

V roce 2006 požádal o české občanství, získal ho ale až po několika letech. Spekuluje se, že to bylo kvůli zájmům českých tajných služeb. Úřadům tvrdil, že pracuje jako obchodní zástupce pro stavební firmu z Kroměříže a měsíčně bere třicet tisíc korun.

Úředníci přišli například na jeho dřívější stíhání kvůli vydírání z roku 1999, které ale nakonec vyšumělo do ztracena. Když policie chtěla případ dořešit, Zadeh prý zmizel do zahraničí a poté trestnost jeho činu podle informací redakce zanikla.

Svou roli ve zdlouhavém procesu získání českého občanství sehrál také Zadehův íránský původ. Musel úředníkům vysvětlovat, s kým se v rodné zemi stýká a s kým obchoduje i proč jeho rodiče utekli do Spojených arabských emirátů.

Vlivné konexe

Byli prý tamním režimem pronásledováni a perzekvováni kvůli svému politickému přesvědčení.

Zadeh se může pochlubit vlivnými známostmi na české politické špičky. Například dva čeští premiéři Jan Fischer a Jiří Rusnok za něj v minulosti orodovali ve Spojených arabských emirátech, kde byl stíhán za zpronevěru. Zadeha se kdysi zastávali i čeští ministři zahraničí včetně toho současného Lubomíra Zaorálka (ČSSD), a podle zdroje Práva měl dokonce dveře otevřené i na Pražský hrad.

Do jeho případu přitom před časem zasáhla i česká civilní rozvědka ÚZSI, která prý naléhala na moravské celníky, aby proti Zadehovi a jeho skupině nezasahovali a obchody s benzínem nechali být. Důvod? Peršan se sám v roce 2013 přihlásil tajné službě s tím, že může svým vlivem a konexemi pomoci osvobodit dvě Češky Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, unesené ozbrojenci v Pákistánu. [celá zpráva]

A rozvědčíci jej zpočátku brali velmi vážně. Nikdo však ani půl roku od osvobození obou mladých žen neřekl, jestli nakonec Zadeh sehrál nějakou roli při jejich záchraně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků