Hlavní obsah
 

Soud potvrdil 14 let muži, který chtěl utopit známou. Podle znalce pohrdá ženami

Na 14 let za mříže poslal v úterý Vrchní soud v Olomouci Jana Reckziegela (44) za to, že se pokusil ve Žďáru nad Sázavou utopit v potoku svoji známou. Potvrdil tak verdikt Krajského soudu v Brně z letošního 9. května, proti kterému se odvolali jak obžalovaný, tak státní zástupce. Ženu zachránil její pes.

 
Soud potvrdil 14 let muži, který chtěl utopit známou. Podle znalce pohrdá ženami

Obžalovanému, který vinu popřel s tím, že chtěl nešťastnici po předchozím konfliktu do potoka jen hodit, aby se uklidnila, hrozilo až 20 let vězení.

„Odvolání jsme zamítli jako nedůvodná. Krajský soud provedl řádně všechny důkazy a správně je i vyhodnotil. O vině obžalovaného není pochyb. Čtrnáctiletý trest je přiměřený. Zohlednili jsme mimo jiné to, že byl už devětkrát soudně trestán a že jeho motivem byla msta. Zároveň jsme ale museli vzít v úvahu i to, že šlo v uvozovkách jen o pokus vraždy a že poškozená utrpěla lehčí zranění. Proto na výši trestu nebylo nutné nic měnit ani nahoru, ani dolů,“ vysvětlil mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

Muž byl v minulosti již několikrát trestán, mimo jiné i za násilí na ženě. Podle znalkyně z oboru psychiatrie a psychologie ženami pohrdá. Jsou pro něj méněcennými stvořeními, která jen otravují. On sám má pocit, že je lepší než ostatní.

Reckziegel podle znalkyně ženami pohrdá

Foto: Petr Marek, Právo

Drama se odehrálo loni v listopadu na okraji Žďáru nad Sázavou, kde žena v provizorním obydlí žila. Její známý tam občas také přespal, ale onen večer se dvojice pohádala a na místo přijela i policejní hlídka, aby muže vykázala pryč.

Obžalovaný se pak kolem třetí hodiny ráno na místo vrátil, poškozenou ve spacáku vytáhl z boudy a táhl ji k blízkému potoku. Tam jí strčil hlavu pod vodu a topil ji. Její pes, středně velký kříženec, ji ale začal bránit.

Žena se muži vysmekla, dostala se z potoka a snažila se utéct. Dostihl ji však, povalil a brutálně bil a kopal, dokud neupadla do bezvědomí. A to ji zachránilo. Agresor si myslel, že je mrtvá, a nechal ji být.

U soudu však tvrdil, že vraždit nechtěl. „Když jsme měli nějaký spor, tak jsem jí řekl, že ji hodím do potoka, aby vychladla. No a tak jsem ji vytáhl z boudy a do toho potoka hodil. Kdybych ji chtěl zabít, tak tam byly sekery, nože, pily, to bych se s ní netahal k potoku. A že ji zachránil pes, je nesmysl, ten se všeho bojí, je to pes hňup, ten by nikoho nedokázal zachránit,“ vypověděl už dříve u krajského soudu Reckziegel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků